1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 1260 okul karargaha dönüştü
1260 okul karargaha dönüştü

1260 okul karargaha dönüştü

Kürt kentlerinde aylardır süren sokağa çıkma yasaklarından dolayı binlerce öğrenci okula gidemezken, eğitim faaliyetlerinin donduğu okullar asker ve polislerce karargaha çevrildi.

A+A-

Yasaklar, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak’ta 405 bin öğrenci ile 14 bin 415 öğretmeni vurdu. 1260 okul karargaha dönüştürüldü. Birçok okul yıkıldı, sınıflar kullanılmaz hale geldi, okulların duvarlarına Esadullah Timi yazıları yazıldı.

Eğitim Sen’in hazırladığı raporlara göre, 355 gündür ‘sokağa çıkma yasağı’ adı altında yürütülen kuşatma ve saldırılardan Diyarbakır’da 716 okul ve 184 bin öğrenci etkilenirken, 8 bin 500 öğretmen de doğrudan zarar gördü.

ŞIRNAK’TA 164 BİN ÖĞRENCİ ETKİLENDİ

Şırnak’ta 205 okul, 83 bin öğrenci ve 2 bin 500 öğretmen kuşatmalardan etkilenirken, dün gece sokağa çıkma yasağı ilan edilen İdil’de 24 bin öğrenci, 1125 öğretmen ve 103 okul da buna eklendi. Mardin’de ise 236 okul 57 bin öğrenci ve 2 bin 290 öğretmen bu süreçten doğrudan ya da dolaylı olarak etkilendi. Böylece kuşatmalar Diyarbakır, Şırnak ve Mardin’de toplamda 405 bin öğrenci, 14 bin 415 öğretmeni mağdur ederken 1260 okulu da işlevsiz hale getirdi.

‘ŞARK ISLAHAT FERMANI FİİLEN UYGULANIYOR’

Bu durumu değerlendiren Eğitim Sen MYK Üyesi Mesut Fırat, eğitim faaliyetleri açısından da şark ıslahat planının devreye sokulduğunu belirterek, “Yaşam hakkının, sağlık hakkının gasbedildiği bir yerde eğitim hakkından bahsetmek çok güçtür. Sokağa çıkma yasaklarına şimdi de İdil ilçesi eklendi, ilçedeki öğretmenlerin ilçeyi terk etmesine yönelik Milli Eğitim Bakanlığından mesajlar gitti” dedi.

İDİL’DE OKULLAR KARARGAHA DÖNÜŞÜYOR

Fırat, “Şu an bize gelen bilgilere göre İdil İmam Hatip Lisesi, İdil Çok Programlı Lise, Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ve Veysel Karani Okulunun bir bütün olarak duvarları yıkılmış, askeri teçhizat doldurulup karargaha dönüştürülmüştür. Yatakhaneler orada kalacak güvenlik görevlileri için birleştirilmiştir bu okullar tamamen askeri birliklere ayrılmıştır” dedi.

OKULLARDA ESADULLAH TİMİ İMZALARI VAR

Asker ve polisin küçük çocuklara hakaretlerde bulunduğunu, kız çocuklarına cinsiyetçi küfürler ettiğini söyleyen Fırat, “Birçok okul yıkılmış sınıflar kullanılmaz hale gelmiştir. Boşaltılan okulların duvarlarına Esadullah Timi’nin imzaları atılmış, bir bütün olarak çocuklar okuldan uzaklaştırılmıştır. Kürdistan’da kendine ölmeyi ve öldürmeyi esas alan kesimlerin dili her geçen gün cinsiyetçi ayrımcı bir noktaya varmıştır. Kürdistan’da diğer alanlarda olduğu gibi eğitim de bir bütün olarak askıya alınmıştır” dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler