1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 12 okul 550 öğrenciye kent gezdirildi
12 okul 550 öğrenciye kent gezdirildi

12 okul 550 öğrenciye kent gezdirildi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin 5 yıldan bu yana sürdürdüğü ve öğrencilerin tarih ve kültür bilincini geliştirmeye yönelik kent gezilerinin 10'uncusu gerçekleştirildi. 12 okuldan 550 öğrenci bu eğitim-öğretim sezonunda kentin tarihi ve turistik yerle

A+A-

Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı ile İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı'na bağlı KUDEB Şube Müdürlüğü'nün birlikte organize ettiği geleneksel kent gezileri sona erdi.

Tarihi ve kültürel mirası koruma bilincinin oluşturulması amacıyla düzenlenen gezilere İMKB Hattat Hamit Aytaç Oratokulu öğrencileriyle devam edildi. Okul yönetimi tarafından tespit edilen öğrencilerden oluşan 35 kişi tarihi yerleri gezme fırsatı buldu. Sabah saatlerinde Büyükşehir Belediyesi'ne ait araçlarla okuldan alınan öğrencilere öğretmenleri eşlik etti.

Ongözlü köpriden başlatılan gezide buradaki tarihi yapıların özellikleri Turizm Bürosu çalışanlarından Antropolog Melike Dara Günal, Turizmci Şirin Gencer, Profesyonel Turist Rehberi Metin Özçelik, Sanat Tarihçi Kadri Avcı tarafından anlatıldı. Ardından Keçi Burcu, Dört Ayaklı Minare, Surp Giragos Kilisesi, Hasanpaşa Hanı, Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, Ulucami, Cemil Paşa Konağını gezen öğrenciler Dengbêj Evi'nde dengbêjlerin stranlarını dinlediler.

Dêngbejlerle stran keyfi

Gezinin en keyifli geçen durağı ise Dengbêj Evi oldu. Buradaki dêngbejlerin klamlarını dinleyen öğrenciler dêngbejlik geleneği üzerine sohbet etme fırsatı buldu. Öğrencilerin söylenen klamlara halay çekerek eşlik etmesi divana renk kattı. Dêngbej Evi'nde yenilen öğle yemeğinin ardından gezi tamamlanmış oldu.

12 okul, 550 öğrenciye kent gezisi

5 yıldan bu yana yürütülen kent gezilerinde bu sezon 10 okulun öğrencileri yararlandı. 85. Yıl Milli Egemenlik Anadolu Lisesi, Tevfik Pehlivanoğlu Ortaokulu, Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi, Fatih Ortaokulu, Toplu Konut Lisesi, Fevzi Çakmak Ortaokulu, Yunus Emre Anadolu İmam Hatip Lisesi, Gazi Ortaokulu, Vali Gökhan Aydıner Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, İMKB Hattat Hamit Aytaç Ortaokulu'ndan 450 öğrenci kentin tarihi ve turistik yerlerini rehberler eşliğinde gezdi.

Büyükşehir Belediyesi ayrıca Dicle Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencileri ile Turizm Haftası dolayısıyla Turizm ve Otelcilik Meslek Lisesi öğrencilerine aynı programı uyguladı.

Etiketler : , , , , ,

HABERE YORUM KAT