1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. 12 Aralık Ehliyet sonuçları açıklandı mı?
12 Aralık Ehliyet sonuçları açıklandı mı?

12 Aralık Ehliyet sonuçları açıklandı mı?

12 Aralık 2015 Cumartesi günü 2015 yılının sonuncusu yapılan ehliyet sınavının sonuçları henüz açıklanmadı. Soruları açıklanan bu sınav hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

A+A-

Trafikte biz vatandaşlar olarak çektiğimiz sıkıntılar oldukça fazladır. Hele ki büyük bir metropol şehrinde yaşıyorsanız bu işler daha da karmaşık hal alır.

 

Türkiye’nin en kalabalık, en gelişmiş, en kültürel zenginliğe sahip olan şehri İstanbul da yaşamakta bu açıdan zordur. İstanbul gerek iş bulma imkânı konusunda gerek de yaşam standartları açısından yüksek olduğu için yaşayan insan sayısı oldukça fazladır. Bu nedenle de ne kadar çok yaşayan insan varsa o kadar da çok araç sahibi vardır. Herkes sabahları yaklaşık olarak birbirine yakın saatlerde mesailerine gidiyorlardır. Öğrencisi, işçisi, devlet memuru o kadar çok vardır ki kendi özel araçlarının dışında köprüler, tramvaylar, yollar, geçitler tıklım tıklım dolu olur.  Eğer maddi açıdan imkânımız olmada bile her vatandaşlar kredi kartı taksitiyle olsun ikinci el araç alımı ile olsun bir şekilde araç sahibi olmak isterler.

Lütfen yönlendirildiğiniz sitede kimlik bilgilerinizi paylaşmayınız.

Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

Her geçen gün de bireysel olarak araç sahibi olan birey sayısı artmaktadır. Bu artışın en çok görüldüğü ülkeler arasında yer alan ülkemizde vardır.

 

Ekonomik kalkınma, kişisel ihtiyaç, genç yaşlarda ki bireylerin ilgi ve merakı doğrultusunda birçok ailenin arabalar vardır. Araç alabilmek, kullanabilmek için gerekli olan en başta ki şart ise ehliyet almaktır. Ehliyet almadan araç üzerinde trafiğe çıkmak, aracı kullanmak tehlikeli ve yasal olarak suç işlemiş duruma düşer. Bu nedenle de Emniyet Bakanlığının trafikte polis memurlarına verdiği bazı görevlerden biri de ehliyet kontrolünün yapılmasıdır. Şimdi ise yazımızda bu ehliyet alma, ehliyet sınavı hakkında bilgi verelim.

Öncelikle belirtmek gerekirse vatandaşlar ehliyet alabilmeleri gerekirse belli başlı yaşları doldurmaları gerekir. Örneğin motor ehliyeti almak için yaş sınırı 17, araba ehliyeti alabilmek için ise yaş sınırı 18’dir. Bizlerde ehliyet alabilmek için öncelikle bu yaş sınırına gelmemiz gerek.  Her vatandaş ilk olarak yazılı bir sınava tabi tutulurlar. Belli miktar da ücreti gerekli kurum ve kuruluşlara ödeyerek bu sınava girebilirler.

 

60 lira olan bu yazılı sınavdan en az 70 puan almaları gerekir. Çünkü 70 puanın altında alan vatandaşlar ikinci aşama olan direksiyon sınavına giremeyeceklerdir. Direksiyon sınavına girecek olan adaylar ise yine aynı şekilde bu kez 160 lira olarak ücreti yatırırlar.

 

Kursa giderek direksiyon sınavı için hazırlanırlar. Her zaman düzenli olarak yapılan ehliyet sınavı geçtiğimiz hafta sonu ise 12 Aralık Cumartesi günü sınav yapılmıştır. Yapılan bu sınav sonucunda adaylar direksiyon sınavına girebilme hakkına sahip olabilir. Sınavdan 70 puanını alıp alamadıklarını öğrenebilmek için ise gelişen ve hızla ilerleyen internet teknolojisi ile dijital platform üzerinden öğrenebilirler. Çünkü Ehliyet Sınav Soruları internet üzerinden doğruları verilmiştir. Sizlerde bu şekilde çok kolay ve pratik bir şekilde bu soruların doğru yanıtlarına bakabilirsiniz. Sınav sonuçlarına da aynı sistem üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

HABERE YORUM KAT