1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 112 Muhtara çevre eğitimi verildi
112 Muhtara çevre eğitimi verildi

112 Muhtara çevre eğitimi verildi

DİYARBAKIR- Diyarbakır'da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu tarafından 9 ilden gelen 112 muhtara, çevre eğitimi konusunda seminer verildi.

A+A-

Sur ilçesinde bir otelde düzenlenen seminere bölgedeki 9 il ve 77 ilçeden 112 muhtar katıldı.

Çevre konularında eğitimin verildiği seminerde açıklamalarda bulunan Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Akdeniz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Başkanlığı arasında yapılan protokol kapsamında çevre bilincini geliştirme adına muhtarlara bölgelerde eğitim semineri düzenlendiğini söyledi.

Akdeniz, bölge seminerlerinin ilk ayağı olan Güneydoğu'daki muhtarlarla beraber bölgenin 9 ili 77 ilçesinden gelen arkadaşları olduğunu belirterek şunları söyledi: "Diyarbakır'da muhtarlara yönelik eğitim seminerimiz ayın 19'unda başladı, 20 ve 21 olmak üzere 3 gün devam edecek. Bizim burada yapmak istediğimiz durum muhtarların halka yakın birimler olarak çalıştığını ve halkın bilinçlendirilmesinde muhtarların çok önemli fonksiyon oynadığını düşünüyoruz. Dolayısıyla çevre bilincini geliştirme konusunda muhtarlarımız burada aldıkları eğitimle hem bölgelerindeki vatandaşları, mahallelerindeki ve köylerindeki vatandaşları bilinçlendirmek hem de bu çalışma içerisinde çevre bilincinin geliştirilmesine yönelik çalışmaları bölgelerinde yapabilme imkanı olacak."

Eğitimin her alanda alınması gerektiğini düşündüklerini anlatan Akdeniz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizim bakanlığımız ile yapmış olduğumuz bu protokol gibi inşallah diğer bakanlıklarla da aynı doğrultuda bir program geliştirmeyi düşünüyoruz. İnşallah muhtar arkadaşlarla bu konularda çalışmaların devam edeceğini umuyorum. Şu an 112 muhtar arkadaşımız var. Güneydoğulu muhtar arkadaşlar ve Diyarbakır merkezde Sur Kayapınar Bağlar ve Yenişehir ilçelerinden katılan muhtar arkadaşlar var.”

Muhtarlara yönelik çevre eğitimi seminerinin yarın sona ereceği bildirildi.


(YRT-HO-Y)

HABERE YORUM KAT