1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 112 acil servise tacizler bıktırdı
112 acil servise tacizler bıktırdı

112 acil servise tacizler bıktırdı

Avrupa Birliği Kriterleri ölçüsünde dizayn edilen ve özel telefon sistemiyle hizmet veren Diyarbakır 112 Acil Servis telefonuna yapılan ihbarlarının yüzde 90'ının gerçek dışı olduğu tespit edildi

A+A-

Avrupa Birliği Kriterleri ölçüsünde dizayn edilen ve özel telefon sistemiyle hizmet veren Diyarbakır 112 Acil Servis telefonuna yapılan ihbarlarının yüzde 90'ının gerçek dışı olduğu tespit edildi.

112 Acil Servis telefonlarının gereksiz yere meşgul edilmesine tepki gösteren İl Sağlık Müdürü Dr. Namık Kemal Kubat, 112 Acil Servis personelinin 2008 yılının ilk 8 ayında 14 bin 729 vakaya müdahale ettiğini açıkladı.

112 Acil Servis istasyon ekiplerinin her türlü acil sağlık yardımına gerekli müdahaleyi zamanında yapmasının ve vatandaşın memnuniyetinin sağlanmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Kubat, ''Vatandaşa acil sağlık hizmeti verirken etkin ve hızlı ve hayat kurtarıcı olmamız bizim birinci öncelikli görevimiz, ancak günde yapılan 20 bin gereksiz telefon ihbarı bizi bıktırdı" dedi.

112 Acil Servis'in gereksiz yere meşgul edilmesinin, ihtiyaç sahiplerine cevap verme sıkıntısı yaşattığını da vurgulayan Kubat, şöyle konuştu:

''Telsiz ve telefon görüşmeleri bilgisayar ses kayıt sistemine kaydedilmektedir. Kayıtlar hem denetimi sağlamakta, hem de 112 Acil Servis ile ilgili idari ve adli soruşturmalarda bize ışık tutmaktadır. Günlük doğru olan ihbar sayısı yaklaşık 500 civarındadır. Bunun haricinde kalan ihbarlar maalesef gereksiz aramalar ve asılsız ihbarlardan kaynaklanmaktadır. 112 telefonu gereksiz yere meşgul edildiği zaman tüm operatörler dolu olduğunda gerçek 112 çağrılarına zamanında cevap verememe sıkıntısı doğmaktadır. Bu konuda vatandaşlarımızdan duyarlılık göstermesini beklemekteyiz."

2008 yılının 8 aylık çalışma rakamlarını da açıklayan Kubat, yapılan ihbarların değerlendirilmesi sonucu, 14 bin 729 vakaya müdahale edildiğini söyledi.