1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 105 yaşındaki Şahi ninenin 415 torunu var
105 yaşındaki Şahi ninenin 415 torunu var

105 yaşındaki Şahi ninenin 415 torunu var

Diyarbakır'da resmi kayıtlarda Atatürk'ün Samsun'a çıktığı 1919'da doğan Şahi Tayurak, 3 evliliğinden 8 çocuk; 415 torunu oldu. İkinci evliliğinden sonra nüfus cüzdanı çıkardığını söyleyen yaşlı kadın gerçek yaşının 105'in üzerinde olduğunu söylüyor.

A+A-

Diyarbakır'ın Silvan İlçesine bağlı Gündüz Köyü'nde dünyaya gelen Şahi Tayurak ilk evliliğini 1. Dünya savaşından önce yaptı. Evliliğinden 2 çocuğu olan Tayurak eşinin ölümünün ardında Yusuf Tayurak ile evlendi. Resmi kayıtlarda 1 Temmuz 1919 doğumlu olarak geçen Şahi Tayurak, ikinci evliliğinde 3'ü erkek, 2 kız doğurdu. İkinci eşinin vefatından 4 yıl sonra bu kez Şükrü Oruç ile imam nikahlı evlenen ve bu birliktelikte doğan oğlu Emin ile eşi Şükrü'nün arka arka ölümüyle yalnız kalan yaşlı kadın soluğu en küçük oğlu Cemal Tayurak (56) yanında aldı.

20 YIL GÖRMEDİ

Bölgede yaşanan şiddetli çatışmalardan ötürü 1990'ların başından köyden kente zorunlu göç etmek zorunda kalan Tayurak ailesi Diyarbakır'ın Sur İlçesine bağlı Alipaşa Mahallesine yerleşti. Yaşadığı üzüntü nedeniyle göz fonksiyonlarını kaybeden Şahi Tayurak 20 yıl boyunca gözleri görmedi. Yapılan ameliyat ile sol gözüne kavuşan yaşlı kadın gerçek yaşının 93 değil 105'in üzerinde olduğunu söylüyor.3 Evliliğinden doğurduğu 8 çocuğunun 3'ünün öldüğünü hayatta olan en büyük oğlu Bedri'nin 87 yaşında olduğunu söyleyen Şahi nine, 415 torunu olduğunu ifade etti.

UZUN YAŞAMA SIRRI

Birinci dünya savaşından sonra yaşanan kıtlığı bu gün gibi hatırladığını söyleyen Şahi Tayurak, uzun yaşama sırrını düzenli uykuya bağlıyor. Şahi nine uzun yaşamak isteyenlere şu öneride bulundu: "Sabahları 1 tek rafadana yumurta yiyin, öğlen köy yoğurdu- salata, ikindi vakti 5 adet badem, akşam yağsız yemek veya taze meyve tercih edin."

Annesinin gerçek yaşının ancak kemik yaşı tespiti ile ortaya çıkacağını söyleyen 11 çocuk babası ve 22 torun sahibi Cemal Tayurak (56), annesinin Türkiye'nin en yaşlı kadınlarından biri olduğunu öne sürdü. Annesini hiçbir sağlık sorunu olmadığını vurgulayan Tayurak: "Annem son 20 yıl dışında tüm yaşamını köyde geçirdiği için organik gıdalar ile beslenmiş. Göz problemi dışında bu güne kadar doktora gitmiş değil, vücut fonksiyonları yerinde. Çocuklarını, gelinlerini ve damatlarını tanıyor ancak 415 torunundan ancak 50'sini hatırlıyor "dedi.