1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 100 TL'lik çeyrekler geliyor
100 TL'lik çeyrekler geliyor

100 TL'lik çeyrekler geliyor

DİYARBAKIR - Türkiye Kuyumcular Birliği Oda ve dernek başkanlarının talebi üzerine 1 ve 0,5 gramlık altın üretmek için çalışma başlatan darphane ve damga matbaasının, yeni altınları 2013 yılı ile birlikte piyasaya sürmeyi planladığı belirtildi.

A+A-


Özel günlerde tercih edilen takı amaçlı çeyreğin pahalı olması ve çeyrek altına alternatif standart dışı muhtelif ürünlerin ortaya çıkması nedeniyle piyasaya regülasyon ihtiyacı duyan darphanenin, geliştirdiği yeni gram altınları piyasaya sürmeden önce sektör mensuplarıyla paylaşmayı planladığı bildirildi. 22 ayar 1 ve 0,5 gram ağırlığında yuvarlak şekle sahip olacak altının isminin darphane 'gram altını' olacağı, ne kadar üretileceğinin ise kuyumculardan gelen talebe göre belirleneceği belirtildi. Öte yandan kuyumcular tarafından gelen altın talebini aynı gün karşılamak için darphanenin söz konusu üretim potansiyeline ulaştığı ve kuyumcuların cumhuriyet siparişlerini aynı gün içerisinde alabileceği bildirildi.
Diyarbakır Kuyumcular Odası Başkanı Mustafa Akkul, 2013 yılı mart ayının son haftasında çıkacak olan gramlık çeyrek altınların sektöre yararlı olacağını söyledi. Akkul, “Düğünlerde gelenek olarak TL bazında takı takılmıyor. Mevcut çeyrekler de herkesin alabileceği fiyatta olmadığı için çıkacak olan 1 gram çeyreklerin 100 TL civarında olması herkese yarayacaktır. Bu hem vatandaşın yararına hem de sektörün yararına olacaktır” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT