1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 100 TL’den düşük güneş gözlüklerine şüpheyle bakılmalı
100 TL’den düşük güneş gözlüklerine şüpheyle bakılmalı

100 TL’den düşük güneş gözlüklerine şüpheyle bakılmalı

DİYARBAKIR - Diyarbakır’ın Sur ilçesinde optik işiyle uğraşan Ercan Bozkurt, imitasyon gözlükle orijinal gözlüğü ayırt etmenin çok zor olduğunu belirterek, 100 TL’nin altında güneş gözlüklerine şüpheyle bakılması gerektiğine dikkat çekti.

A+A-

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde optik işiyle uğraşan Ercan Bozkurt, güneş ışınlarının etkisini azaltmak için kullanılan güneş gözlüklerinde imitasyon ve orijinal gözlük arasındaki farkı ayırt etmenin çok zor olduğunu belirterek, vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Vatandaşlara, göz sağlıkları için güvenilir markalardan gözlük almaları önerisinde bulunan Bozkurt, gözlük alırken mutlaka garanti belgesine bakılmasının ve TSE standartlarından geçip geçmediğinin kontrol edilmesi gerektiğini söyledi.

“Görüntü kalitesi açısından fark var”

İmitasyon ve orijinal gözlük arasında görüntü kalitesi açısından büyük farkların olduğuna dikkat çeken Bozkurt, “Birinde ultraviyole ışınlarını kesme oranı çok fazlayken diğerinde neredeyse hiç yok. Orijinal gözlüklerde polarize camlar kullanılırken, imitasyon gözlüklerde daha çok akredit dediğimiz kırıntı maddelerden, kullanılmış camlardan yapılan gözlüklerdir.

Vatandaşların gözlükçülerden, güvenilir markalardan gözlük alması gerekiyor. Seyyarda satılan güneş gözlüklerinin ileriye dönük katarakt ve renk körlüğü gibi sıkıntılar yaptığı biliniyor” dedi.

“100 TL’den düşük gözlükler sıkıntılı”

Güneş gözlüklerinin en düşük fiyatının 100 TL civarında olduğunu ifade eden Bozkurt, 100 TL’den düşük güneş gözlüklerinin genel anlamda sıkıntılı olduğunu ve şüpheyle bakılması gerektiğini belirterek, “Alınan güneş gözlüklerinde hiç unutulmasın, garanti belgesinde TSE standartlarından geçtiğine dair onay olması lazım.

TSE standartlarından geçmiş bir ürün ancak orijinalliğini belli edebilir. Garanti belgesi yoksa o ürünü almayacaksınız. İmitasyon ürünlerde zaten hiçbir garanti yoktur. 100 TL’nin altındaki gözlüklere şüpheyle bakılabilir.

Biz bazen firma olarak indirime giriyoruz. O yüzden 100 TL’nin altındaki ürünlerde garanti belgesi istemek lazım. Vatandaşlarımız gözlük aldığı zaman garanti belgesi ve TSE standartlarından geçip geçmediğini kontrol etsinler” dedi.

(EK-MP-FD-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT