1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. 100 bin şirket fişlendi
100 bin şirket fişlendi

100 bin şirket fişlendi

Bakan Şimşek şirketlere yönelik yapılan vergi incelemelerinin risk analizi verileri kapsamında yapıldığını iddia etti.

A+A-
BAKAN, FİŞLEMELERİ DOĞRULADI
 
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten hükümete biat etmeyen 100 bin şirketin fişlendiği ve bu şirketlerin infazı için Maliye aracılığıyla inceleme sopası kullanıldığı yönündeki iddialara ilginç bir cevap geldi. Bakan Şimşek,  incelemelerin mükellef haklarını korumak için mükellef ayrımı yapılmadan risk analizleri verileri kapsamında yürütüldüğünü iddia etti.
 
Zararı kim karşılayacak
 
CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, 100 bin şirketle ilgili başlatılan denetimleri TBMM gündemine taşıdı. Bu şirketlerin dünyanın birçok yerinde milyonlarca liralık bağlantılarının olduğu bilgisini veren Öğüt, bu şirketlerin ürettikleri mal, ürün ve hizmetlerin zamanında teslim edilmemesi durumunda ülkenin kaybedeceği prestijin ve firmaların zararının nasıl karşılanacağını sordu.
 
Risk analizleri dikkate alınıyormuş!
 
Öğüt'e cevap veren Şimşek, “Vergi incelemeleri, 213 Sayılı Vergi Usul Kanunu'nun mezkur 5. maddesi çerçevesinde mükellef haklarını korumaya dayalı, mükellef ayrımı yapılmaksızın tüm mükellefleri kavrayacak şekilde belli risk analizleri sonucunda oluşturulan veriler kapsamında yerine getirilmektedir” ifadelerini kullandı.
 
Mahremiyet hatırlandı
 
Bakan Şimşek, fişlendiği ileri sürülen firmalarla ilgili sorulara cevap verilmesinin vergi mahremiyetinin ihlali anlamına geleceğini belirtti.
 
“213 Sayılı Vergi Usul Kanunu'nun 5. maddesinde mükelleflerin şahıslarına, muamele ve hesap durumlarına, işlerine, işletmelerine, servetlerine veya mesleklerine müteallik olmak üzere öğrenilen sırların ve gizli kalması lazım gelen diğer hususların ifşa edilmesinin, vergi mahremiyetinin ihlali anlamına geleceği hüküm altına alınmıştır” dedi.
 
Bugün Gazetesi

HABERE YORUM KAT