1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 10 yılda 7 bin çocuk gelin oldu
10 yılda 7 bin çocuk gelin oldu

10 yılda 7 bin çocuk gelin oldu

KAMER Başkanı Nebahat Akkoç: 'Kız çocukları emanet görüldüğü için çocuk yaşta evlendiriliyor'

A+A-
Doğu ve Güneydoğu'da kadınlar üzerinde sosyal araştırma ve koruyucu çalışmalarda bulunan Kamer Vakfı Başkanı Nebahat Akkoç, bölgede evliliklerin yüzde 33'ünün 18 yaşı altında yapıldığını söyledi. Erken yaşta evlilikleri 'durdurun' çağrısını yapan Akkoç: "Aileler kız çocuklarını emanet olarak görüyor. Ve bir an önce bu emaneti sahibine zedelenmeden teslim etmek için 12-13'ünde evlendiriliyor" dedi.
 
 Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde töre, namus cinayetleri ve kadın şiddetine karşı mücadele veren Kadın Vakfı Merkezi (KAMER) çocuk gelinlerin tespiti için 2013 yılında araştırma yaptı. 23 İlde 60 bin kadın üzerinde yapılan saha araştırmasında çocuk gelin oranını yüzde 33 civarında olduğu ortaya çıktı.
 
10 YILDA 7 BİN KİŞİ ÇOCUK GELİN OLDU
 
 Araştırmada son 10 yılda; 54 çocuğun 12 ve daha küçük yaşta, 2 bin 217 çocuğun 13-15 yaş aralığında ve 4 bin 711 çocuğun ise 16-17 yaşlarında evlendirildiği ortaya çıktı.
 
 Araştırmayı değerlendiren KAMER Başkanı Nebahat Akkoç, çocuk gelin sorunun Türkiye'nin en önemli meselesi olduğunu söyledi. 2011 yılında yapılan araştırmada bölgede 18 yaş evliliklerin yüzde 49 olduğunu 2013 yılında yapılan son araştırmada ise bu oranın yüzde 33'e olmasının erken yaşta evliliklerin hızla düşmesinin sevindirici olduğunu vurgulayan Akkoç, "Türkiye ve özellikle bölgemizde erken evlilik oranı oldukça yüksektir ve üzerinde çalışılması gereken önemli bir problem olarak görünmektedir. 2014 yılı içinde tüm illerde son beş yıl içinde evlenen kadınların yaşlarını tespit etmeye çalışacağız "dedi.
 
KIZLAR EMANET OLARAK GÖRÜLÜYOR
 
Erken yaştaki evliliklerin çoğunlukla aile içinde başlık parası ve berdel ile yapıldığını altını çizen Nebahat Akkoç,: "Kız çocukların erken yaşata günümüzde de halen evlendirilmesinin iki önemli sebebi var. Bölgede kız çocuklarının buluğ çağına geldiklerinde sokak hayatlarının sona erdirilmesi, okuldan alınması, mümkünse hemen baş göz edilmesi geleneksel olarak geçerli bir uygulamaydı. Aileler kız çocuklarını emanet olarak görürler ve biran önce bu emaneti sahibine zedelenmeden 12-137ünde teslim etmek istiyor. Birinci sebep bu olarak karşımıza çıkıyor. Bir başka sebep ailedeki erkeklerin mülkiyet hakkını kadınlarla paylaşmak istememesinden kaynaklanıyor. Mirastan hiç pay almayan kadınların oranı yüzde 64'ü oluşturuyor"
 
 
FİKİRLERİ SORULMUYOR
 
 Yapılan evliliklerde kız çocukların rızası alınmadığını vurgulayan Akkoç: "Görüştüğümüz kadınlara soruyoruz. Evlendirirken size sordular mı? 'Evet sordular, biz de evet dedik, hayır desek kim dinler ki!' gibi cevaplar aldık. Ayrıca evlendirilenler henüz çocuk yaşta oluyor. Yine Siirt'teki Kader örneğine dönelim. Diyelim ki Kader'e soruldu 12 yaşındaki bir çocuğun evlilikle ilgili kararı ne kadar sağlıklı olabilir ki? Çocuk yaşta gelin olan ve sonrasında anne olan kızları aklımıza gelebilecek her türlü sorunu yaşamaları muhtemeldir. Sokakta oynaması gereken bir çocuğu evlendirip üstelik bir evin, çok sayıda insanın sorumluluğunu yüklenmesini istiyoruz. Bilmiyordur, becerisi gelişmemiştir, bunalacaktır. Hele bir de çocuk doğurursa eziyeti katlanarak artmaktadır. Erken evliliklerin pek çoğunda yeni evli çifte ayrı bir ev açılmaz. Büyük aile içinde kalmaları sağlanır. Çünkü gelin küçüktür, ona ev emanet edilmez. İş öğrenmesi için büyüklerle oturması istenir. Evlendirilen çocukların neredeyse tamamı mutsuz. Çocuklar evlendirilmemeli. Mülki amirler en kısa zamanda muhtar, jandarma, öğretmen ve imamlarla işbirliği yaparak çocuk gelinler konusunda farkındalık ve duyarlılık yaratmalı tüm il, ilçe ve köylerde bu evlilikleri önleyici tedbirler almalıdır."şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT