1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 10 yaşındaki Gurbet'in çilesi
10 yaşındaki Gurbet'in çilesi

10 yaşındaki Gurbet'in çilesi

Diyarbakır'da ilköğretim 3. sınıf öğrencisi Gurbet Çaçan (10), ailesinin geçimini sağlamak için soğuk havaya aldırış etmeden sabah erken saatlerde sokaklarda çöp topluyor.

A+A-
10 Yaşındaki Gurbet, çöp toplayarak ailesini geçindiriyor
 
Kirli ayakkabılarla okula gitmemek için çöp toplarken terlik giyen Gurbet, “Okuyup öğretmen olmak istiyorum. Yaptığım iş zor, en çok sabah uyumayı özledim” diyor.
 
Diyarbakır'da çöp toplayan Gurbet Çaçan (10), kente sokakta çalışan yaklaşık 950 çocuktan sadece biri…
 
Onu farklı kılan ise kız çocuğu olması. Şehit Albay Güner Ekici İlköğretim Okulu 3/A sınıfında okuyan Gurbet, ailesinin geçim yükünü küçük bedenine yüklemiş. Küçük kız çocuğu çöp içerisindeki plastik ve poşetleri toplayarak babasına destek oluyor. Her sabah saat 06.00'dan sokaklara çıkarak el arabasıyla çöpleri karıştırıyor. Naylonları toplayan Gurbet Çaçan, kış ortasında ayağındaki terlik ve üzerine ince eski kıyafet giymesi dikkat çekiyor.
 
"UYUMAYI ÖZLEDİM"
1 Yıldan beri sokaklarda çalıştığını anlatan Gurbet Çaçan, “Kiradan oturuyoruz, babamın kazancı yetmediğinden bende annem ve 4 kardeşime katkı sunmak adına çalışıyorum. Sabahları erken kalkıp öğlene kadar çöp topluyorum. Topladığım malzemeleri satması için babama veriyorum.  Daha sonra ise elerimi yıkayıp okula gidiyorum. İkinci bir ayakkabım olmadığından okul ayakkabım kirlenmesin diye terlik giyiyorum. Yaptığım iş çok zor ama mecburum. En çok sabahları sıcak yatakta uyumayı özledim. Bu zoru aşmak için okuyup öğretmen olmayı amaçlıyorum” dedi.

HABERE YORUM KAT