1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. 10. SineMardin Uluslararası Film Festivali başladı
10. SineMardin Uluslararası Film Festivali başladı

10. SineMardin Uluslararası Film Festivali başladı

13-20 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan ve "İnsan ve sinema" temasını konu alan 10. SineMardin Uluslararası Film Festivali, Kürdistan'a yönelik saldırı ve katliamlardan dolayı buruk başladı.

A+A-

Bu yıl teması "İnsan ve sinema" olan ve 13-20 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 10. SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali, Kürdistan'da yaşanan saldırı ve katliamlardan dolayı buruk bir şekilde başladı.

2 kez ertelenen festival, SineMardin Gösterim Salonu fuayesinde verilen kokteyl ile başladı. Açılışa sinemaseverlerin yanı sıra 10. SineMardin Film Festivali Başkanı Münevver Helün Fırat, Artuklu Belediye Eşbaşkanı Sevinç Bozan, yönetmen ve oyuncu Selamo ile çok sayıda yönetmen ve oyuncu katıldı. Festival öncesinde verilen kokteylin ardından açılış konuşması yapan Helün Fırat, bölge coğrafyasına odaklanan bir program çıkardıklarını dile getirerek, kısa sürede festivallerini hazır hale getirdiklerini ve festivallerinde ilk kez gösterime girecek filmlere de yer verdiklerini aktardı.

Festivalde konuşan Artuklu Belediye Eşbaşkanı Sevinç Bozan ise Kürdistan'a yönelik başlatılan saldırılara değinerek, bir şiddet sarmalının hakim olduğunu dile getirdi. Bozan, Kürdistan'da açılan yaraların ancak sanatla sarılabileceğine dikkat çekerek, "Sanat direniştir, sanat başkaldırıdır. Böyle günlerde sanata sahip çıkmalıyız" dedi. 

Konuşmaların ardından festivalin açılışı yönetmenliğini Batin Ghobadi'nin yaptığı "Mardan" filminin gösterimi ile başladı. Yoğun katılımdan dolayı gösterimi çok sayıda kişi ayakta ve yerlere sıkışarak izlemek zorunda kaldı. 

Toplam 35 filmin yer aldığı gösterim programında "Abluka", "Güneş Tepedeyken", "Masallar" gibi filmlerin yanı sıra Reza Dormishian'ın "Asabi Değilim" ve Amr Salama'nın "Dil Sürçmesi" filmleri de ülkede ilk kez sinemaseverlerle buluşacak. "Bizim İran" temasıyla İran sinemasına özel bir yer ayıracak olan SineMardin, 20 Kasım'a kadar devam edecek. 

Tüm gösterimlerin ücretsiz olduğu festivalde ayrıca film yapım ve analiz atölyeleri de sinemaseverlere açık olacak.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler