1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 10-16 Mayıs Engelliler Haftası
10-16 Mayıs Engelliler Haftası

10-16 Mayıs Engelliler Haftası

Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürü Sayın Dr. Fatih Mehmet ASLAN;10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla bir basın açıklamasında bulundu.

A+A-

Dr. ASLAN yaptığı açıklamada; “Engelliler Haftası, 10 Mayıs ile 16 Mayıs arasında, Birleşmiş Milletler'e üye 156 ülkede aynı tarihlerde kutlanan özel bir haftadır. Bu hafta içerisinde her gün ayrı bir engel grubuna yönelik kutlama yapılmaktadır:

• 10 Mayıs Engelliler Haftasının Açılışı

• 11 Mayıs Görme Engelliler Günü

• 12 Mayıs İşitme Engelliler Günü

• 13 Mayıs Ortopedik Engelliler Günü

• 14 Mayıs Zihinsel ve Ruhsal Engelliler Günü

• 15 Mayıs Güçsüz Yaşlılar ve Korunmaya Muhtaç Çocuklar Günü

• 16 MayısEngelliler Haftasına Genel Bakış olarak düzenlenmiştir.

Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Bildirgesinde "Kişisel ya da sosyal yaşantısında kendi kendisine yapması gereken işleri herhangi bir noksanlık sonucu yapamayan bireyler" engelli olarak tanımlanmaktadır. Bireyin fiziksel işlevlerindeki bozukluk ve bunların hareket yeteneğinde yarattığı eksiklik ve güçlük, onu toplumun diğer bireylerinden farklı kılar. Toplumsal destek sistemlerinin yetersizliği, toplumun dışlayıcı tutum ve davranışları engelli bireyin topluma eşit bireyler olarak katılmasını önler.

Hâlbuki engelli vatandaşlarımızı sevgi ve anlayışla kucaklamak bir insanlık görevi olarak kabul edilmelidir.ÇünküEngellilerimizin toplumla bütünleşmeleri; yasal düzenlemelerden önce toplumda engelli bireylere yönelik algının değişmesi ile mümkün olacaktır.

Engelli bireyler için geliştirilen yasal düzenlemeler ve uygulamalar ile kendi kendilerine yeten, meslek sahibi ve çevreleriyle sağlıklı ilişkiler geliştirip toplumsal hayata katılan üretken bireyler olmalarını sağlamak hedeflenmektedir. Özellikle sağlık, eğitim, rehabilitasyon, sosyal güvenlik ve istihdam konularında sunulan hizmetlerin erişilebilirliği; engelli bireyin insan onuruna uygun bir hayat standardına ulaşmasını sağlamaktadır.
Engelli vatandaşlarımız; bireysel, sosyal ve mesleki yaşam alanlarının genişletilmesi ile engellerinden dolayı çaresiz kalmak yerine mutlu, umutlu ve üretken bireyler olmaktadırlar.”  dedi.

Dr. ASLAN; “Diyarbakır Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak tüm engelli vatandaşlarımızın Engelliler Haftasını kutluyor, sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyoruz.”  dedi.

HABERE YORUM KAT