1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 1 yıl sonra soruşturma
1 yıl sonra soruşturma

1 yıl sonra soruşturma

DAİŞ çetelerinin Kobanê’ye dönük saldırısını protesto eden Çınar Belediyesi eşbaşkanları Ahmet Cengiz ve Rukiye Eryılmaz hakkında bir yıl sonra “örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme” suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.

A+A-

DİYARBAKIR’ın Çınar Belediyesi eşbaşkanları Ahmet Cengiz ve Rukiye Eryılmaz hakkında Çınar Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

“Gösteri ve toplantı yürüyüşleri kanununa muhalefet etme” ile “Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme” iddiasıyla başlatılan soruşturmanın gerekçesi ise, eşbaşkanların 7 Ekim 2014 tarihinde DAİŞ çetelerinin Kobanê’ye yönelik saldırısının protesto edildiği yürüyüşe katılması. Haklarında soruşturma başlatılan eşbaşkanlardan Rukiye Eryılmaz, bugün Çınar Cumhuriyet Savcılığı’na giderek ifade verdi. İfadesinin alınması sonrası konuşan Eryılmaz, açılan soruşturmanın son dönemde seçilmişlere yönelik baskı ve gözaltı furyasının bir parçası olduğunu ifade etti.


“Yürüyüşün ardından bir yıl geçmiş”

Eryılmaz, açılan soruşturmaya “Yapılan yürüyüşün ardından bir yıl geçmiş. Bu süre içinde hiçbir girişim olmazken, tırmanan şiddetle birlikte seçilmişlere yönelik baskılar başladı ve böyle bir dönemde barbar DAİŞ çetelerinin saldırını protesto ettiğimiz ve hiçbir şiddet eyleminin olmadığı bir yürüyüşe katıldığımız için hakkımızda soruşturma açılıyor. Yürüyüşün ardından bir yıl geçmiş ve şimdi soruşturma açılıyor. Bu insanın aklına ‘Müflis tüccar eski defterleri karıştırmış’ atasözünü getiriyor” sözleriyle tepki gösterdi. 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler