1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 1 ,ünite ,kan, 3 ,can, demek
1 ,ünite ,kan, 3 ,can, demek

1 ,ünite ,kan, 3 ,can, demek

Kentin günlük kan ihtiyacının 150 ünite olduğunu vurgulayan Diyarbakır Bölgesi Kan Merkezi Doktorlarından Adnan Küçüker, “Maalesef bölgemizden sağlanan kan bağışı ihtiyacı karşılamaktan çok uzaktır. Bazen 1 ünite kan 3 canı kurtarabiliyor. Bu durum kan ih

A+A-
Diyarbakır Uğur Dershanesi,  4 şubesinde birden mezun öğrencileri ile birlikte, geleneksel hale getirdikleri kampanya kapsamında Kızılay'a kan bağışında bulundu. Kan bağışına öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.
 
Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Uğur Dershaneleri Diclekent Şubesi Kurucu temsilcisi Ahmet Atlı, “Mezun öğrencilerimiz tarafından desteklenen kampanyanın, Diyarbakır'ımız için çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Öğrencilerimizin kan bağışına ilgi göstermesi bizleri sevindiriyor. Bilindiği gibi, kan bağışı hem kişilerin kendi sağlığı, hem de ihtiyaç sahibi hastalar için hayati önem taşıyor. Diyarbakır Uğur Dershanesi olarak, öğrencilerimizi, sınava hazırlamanın yanı sıra aynı zamanda sosyal sorumluluk bilinci yüksek, farkındalık sahibi bireyler olmaları yönünde de desteklemek gibi bir amaç yüklüyoruz kendimize. Yaşadığı toplumun sorunlarına duyarlı olan bireyler kendi sorunlarının çözümünde de daha çabuk yol alacaklardır. Diyarbakır Uğur Dershaneleri Sosyal Sorumluluk Becerileri yüksek bireyler yetiştirilmesi yönünde üzerine düşeni yapmaya devam edecektir” dedi.
 
'İhtiyacı karşılamıyor'
 
Diyarbakır Bölgesi Kan Merkezi Doktorlarından Adnan Küçüker ise, “Diyarbakır Bölge kapsamında Siirt, Elazığ, Mardin, Batman, Şırnak, Bingöl ve Diyarbakır olmak üzere toplam 7 il bulunmaktadır. Sadece Diyarbakır ilimizin günlük kan ihtiyacı ortalama 150 ünitedir.  Maalesef bölgemizden sağlanan kan bağışı ihtiyacı karşılamaktan çok uzaktır. 2013 senesinde ihtiyaç eksiğimiz olan 11.000 ünite kan diğer bölgelerden bölgemize aktarılmıştır. Bazen 1 ünite kan 3 canı kurtarabiliyor. Bu durum kan ihtiyacımızın durumunu açıklamak için çok önemlidir”  diye konuştu.
 
'Daha duyarlı olmalıyız'
 
Küçüker, “Pazar günleri hariç her gün 3 ekibimiz, dershane, okul, resmi kurumlar gibi kurumlarla kan bağışı için çalışma yürütüyor, kan bağışı alıyor. Bu ekipler dışında Balıkçılarbaşında konteynır, Ofiste otobüs ve Kan merkezimizde olmak üzere 3 sabit noktada kan alımımız yapılabiliyor. Kan insan bağışı ile elde edildiğinden ve sürekli ihtiyaç olduğundan halkımızın kan bağışı konusunda daha duyarlı olacağını umuyoruz.  Bu kapsamda yürüttüğümüz çalışmalara geçen sene olduğu gibi bu sene de destek olan Uğur Dershanesi öğrencilerine ve yöneticilerine gösterdikleri duyarlılıktan dolayı teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.
Etiketler : , , , , ,

HABERE YORUM KAT