1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 1 Milyon Diyarbakır'lı ile Amidde 1 gün
1 Milyon Diyarbakır'lı ile Amidde 1 gün

1 Milyon Diyarbakır'lı ile Amidde 1 gün

Öncelikle Bizler Diyarbakır Sevdalıları ve Gönüllüleri olarak Tek amacımız ve gayemiz Memleketimize ve Tek kutsalımız Anamız Babamız Yarimiz olan Diyaribekir’imize olan aşkımız

A+A-

 Öncelikle Bizler Diyarbakır Sevdalıları ve Gönüllüleri olarak Tek amacımız ve gayemiz Memleketimize ve Tek kutsalımız Anamız Babamız Yarimiz olan Diyaribekir’imize olan aşkımızı bütün dünya aleme ilan etmek ve bu memlekete daha iyi nasıl hizmet edebiliriz mantığıyla çıktığımız bu yolda bu güne kadar yapılmamış bir şey yaparak bu memleketin hakkettiği değeri kazanıp en iyi yerlere nasıl geleceğini planlamak ve uygulamak, öncelikle bu görevimizde bize iyi niyetiyle ve özverileriyle yaklaşan tüm diyarbakırımızın ileri gelen Mülki idari amirleri ve Yerel yönetimleri Sivil toplum kurulusları ve Diyarbakır halkına sonsuz şükran ve minnetlerimizi bildirir teşekkür ediyoruz.

Büyüklerimiz anlatırlar hep Bu kadim kentin insanlarının kardeşçe nasıl uyum içinde yaşadıklarını Ermenisiyle, Türküyle, Kürdüyle,

Büyüklerimiz anlatırlar hep Bu kadim Kentin sur kapılarının sabah ezanıyla beraber açılıp şehr-i aleme yayılan Muhammedi güllerinin kokusunu,

Büyüklerimiz anlatırlar hep bu kadim kentin insanlarının dostluğunu mertliğini dürüstlüğünü vefakarlıklarını,

Büyüklerimiz anlatırlar hep dicleyi, arbedaşı, hevseli, o büyüklerimiz anlatırken duygulanır gözleri dolar, on yıllarca önce göç etmiş bu kentin mert, vefakar insanları bir zamanlar küçelerinde oyunlar oynayıp küçelerinde büyüyen çocukları şimdi dünyanın ve türkiye’nin büyük kentlerinde yatırım üstüne yatırıp yapıp kaderine terk etmişler ekmeğini yiyip suyunu içtikleri kenti. Kendi çabaları ile Diyarbakır için neler yapabiliriz diye yola çıkan birkaç kafadar yüzbinlerce Diyarbakırlının bir gün Diyarbakırda buluşmasından söz ediyorlardı olurmu olmazmı diye tartışırken ‘neden olmasın’’da karar kıldılar ve o yüz binlerin Diyarbakır’da buluşması için kolları sıvadılar.

Neden Diyarbakırlıların buluşması gerekiyor :

 Kentin sosyo ekonomik çöküşünü çocuklarının yetişmesinde kötü rol oynayacağını için göçü bir tercih yolu seçen insanlarımız yıllardır Diyarbakır’ın bu gün ne konumda olduğunu eğitim ve sosyal hayatın hangi çerçevede bulunduğunun farkında olmadıkları için bu tarihi buluşma gerekli çünkü bundan 10 - 20 yada 30 yıl önceki Diyarbakır ile 21. yy Diyarbakırı birbirinden çok farklı yıllar Diyarbakır’a çok şey kattı bugün bölgenin eğitim, sağlık, sosyal ve daha bir çok anlamda merkezi haline gelmiştir. İş adamlarımız gerek yurt içi gerekse yurt dışında yatırım üstüne yatırıp yapıyorlar ancak kentten göç ettiklerinden beridir Diyarbakır’ı ya hiç görmediler yada iş tempolarından fırsat bulup ziyaret gerçekleştiremediler. Bilinmesi gereken bir gerçek var ki bu kente yatırım yapmayı hiç denemediler bekli hiç düşünmediler bile işte bu buluşma bu anlamda Diyarbakırlı iş adamlarımıza göç ettikleri kendi kentlerini daha iyi tanıma fırsatı sunacak ve beklide bu buluşma sonunda Diyarbakır’a geri dönerek vefa borçlarını ödemelerini sağlayacak.     

Bilindiği üzere Diyarbakır’ımız çok göç aldığı malumunuzdur ama bugunlere kadarda çok dışa dönük göç verdiğide kaçınılmaz bir gerçektir.Sanal faliyet gösterdiğimiz ve memleketimizi tanıtmak için çaba sarfettiğimiz Sanal alemdeki site veya paylaşım ortamlarında aldığımız mesajlar ve olumlu tepkilerden yola çıkarak artık kendimizi aşmaya karar verdik ve daha iyi daha büyük daha güzel nasıl bir hizmetimiz olabilir bu memlekete diye bu projemizi ortaya koyduk ve oturup istişare ettikten sonra sizlerle paylaşmaya ve sizlerinde desteğini alarak bu projemizi hayata geçirmeye karar verdik Bizlere katlanıp dinlediğiniz ve verdiğiniz destek için şimdiden teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Diyarbakırımız çok göç veriyordu en son bu cümlede hemfikirdik evet yurt dışında ve Türkiye sınırları içindeki şehirlerimizde çok sayıda Diyarbakırımızın güzide insanları yerleşik düzen alıp hayatlarını idame ettirdikleri malumunuzdur ve %99 u memleket hasreti ile yanıp tutuşmakta olup gerek hayat şartları gerek yaşantılarının verdikleri zorluklular neticesinde memleketlerine gelip gidememekte veya çok sıklıkta gelememekte memleket hasretlerini gideremediklerini hepimiz biliyoruz buradan yola çıkarak Kafanızda (neden olmasın?) sorusunu hisseder gibiyim.evet Değerli hemşerilerim ve büyüklerim neden golmasın bunu yapmak neden zor olsun aslında istersek yapamıyacağımız şey yok ve yapacağızda bunun için iyi bir organize ve örgütlenme gerektirecek bu adımı bizler atıyoruz ve sizlerinde desteğini bekliyoruz.

Bir Düşünün önce Diyarbakırımız yüzyıllarca Medeniyetlere ev sahipliği yapmış Peygamberimizin duasını almış tarihların yazıldığı bu medeniyetler beşiği Şehrimiz gerek siyasi gerek ekonomik nedenlerden hep unutulmuş yalnız bırakılmış ve kaderine terkedilmiştir.Bazen siyasi çekişmelerden dolayı yatırımların uğramadığı bazen sosyo ekonomik yapının dengesizleştiği ama insanlarının asla onurlu ve gururlu tavırlarından taviz vermediği bu şehrimizin insanlarının misafirperverliğinin ve sıcakkanlılığının tüm dünyada bahse konu olduğu ve üzerine şiirler şarkılar nameler yazıldığı bu şehre artık sahip çıkma zamanı geldi diye düşünüyoruz..

PROJE:

Öncelikle Bazı illerin her yıl düzenlediği geleneksel özel günlerin buluşma günlerinin türkiyenin ve dünyanın her yerinden o şehrin insanlarının buluşma tanışma ve kaynaşma birlik beraberlik günleri olduğu hepinizin malumudur. Maalesef Diyarbakırımızın ne öyle bir günü var nede Turizm anlamında katkı sağlıyacak patlama yapacak bir girişimi bizler buradan yola çıkarak Diyarbakırımızda bu geleneği başlatmak ve Diyarbakırımızı eski günlerine tarihlerin yazıldığı medeniyetlerin yaşandığı ihtişamlı günlerine çevirmek için ilk adımı attık ve böyle bir proje ile karşınıza çıktık.

Amacımız şu Diyarbakır dışında yaşayan Tüm Diyarbakırlıları Diyarbakırımızda 1 Gün Turist olarak gezmeleri için davet etmek..

Nasılmı olacak öncelikle Şehrin Mülki idari Amirleri Valilerimiz Belediyelerimiz Kaymakamlarımız ilçe Yönetimlerimiz Muhtarlıklarımız Sivil toplum kuruluşlarımız Özel Şirketlerimiz İşçimiz memurumuz esnafımız ve Halkımız ile birlikte bu kutsal davada güç birliği yapmak…

Biz Diyoruzki KRİZ MASASI oluşturalım ve Görev dağılımı yaparak Hep birlikte bu yapılacak olan projede her bir bireye ve kuruma görevler verelim.

Örnekler çoğaltılabilir: Sanatçılar her platformda bu Daveti Basın önünde Deklare edebilir.

Örneler Çoğaltılabilir: Valilik Bütün Sivil toplum kuruluşlarını bir Konferans salonunda toplayabilir ve orda kitlesel örgüt ve birimlere gerekli görev dağılımını yapabilir.

Örnekler çoğaltılabilir: Belediyelerimiz Şehrimizin ilçelerimizin köylerimizin ve Şehrimizin Tarihsel değeri olan her bir karışında metrekaresinde güzelleştirme ve restorasyon çalışması yaparak gelecek olan ziyaretcilerimize bir göz zevkini yaşatmalarını şehrin belirli noktalarında Şerbetler ikramlar konularak Şehri Panayır havasına sokabilirler.

Örnekler çoğaltılabilir: İşadamlarımız ürünleri için her yıl ödedikleri fahiş reklam bedellerini sadece Bu memlekete hizmet anlamında 1 defalık bu memleket için yapmaları.

Örnekler çoğaltılabilir: Otellerimiz Lokantalarımız Çay ocaklarımız Dinlenme mekanlarımız Hamamlarımız Alışveriş Merkezlerimiz ve bunlardan sorumlu oda ve derneklerimizin aktif çalışma ile Sanki Padişahları ağırlıyacaklarmış gibi hazırlık yapmaları ve kendilerini ve iş yerlerini buna hazırlamaları.

Örnekler çoğaltılabilir: Diğer illerde yaşayan iş adamları Medya Sahipleri Sanatçılar Şairler ve Bilim adamları unutulmamalıdırlarki bu memleketin toprağından ve içinden çıkmışlardır onlarada ilgili birimlerden tarafından Diyarbakır dışında yürütebilecekleri görevler verilmesi ve bu görevler arasında Tüm dünyadaki Diyarbakırlılara ulaşma ve davetin önemini anlatmaları ve bunun için çalışmaları.

Bizler büyük bir Görev için Bu yola baş koyduk ve Sevdamızı da bu yolda sizlerle paylaşmak istedik istiyoruzki bu memleketin sahiplerinin olduğunu tüm dünya görsün istiyoruzki Bu meleketin asıl sahipleri olan Diyarbakırlıların Diyarbakır dışına dahi çıksalar günü yeri ve zamanı geldiği zaman memleketlerine nasıl sahip çıkacaklarını tüm dünya görsün.

İstiyoruzki dünya gelmiş geçmiş en büyük organizasyon ve Memleketlilerin buluşmasını görsün.

NOT: Şimdi Diyeceksinizki bunlar hayal varsın hayal olsun...

Biz yapmak yada yapılması için mücadele edeceğiz.

Diyeceksinizki sizin gücünüz yetmez

o zaman gücü yetenler yapsın biz fikri ortaya atalımda...

Diyeceksinizki sizin kapasiteniz yok ve 1 milyon çok..

Neden siz Diyarbakır'lıları 3  5 bin kişi mi biliyosunuz yani Diyarbakırlı isterse 1 milyon kişi olarak kendi memleketine gelemeyecek kadar acizmi.?

Bizim üzerimize ne düşerse yapmak istiyoruz Diyenlerinizde olacaktir.

Bu işte kimseden Para Yardım vs Talep etmiyoruz Sadece Güç Birliği istiyoruz Birlik Beraberlik istiyoruz ha bu işin giderleri felan vardır muhakkak bunuda biz düşünmeyelim bu proje hayata geçme aşamasında Şehrimizin ileri gelenleri bu yönünü düşünecektir.Bizler ön ayak olacağız ve Turlar Seyahat acenteleri ve uçak firmalarını o gün için buraya sefer düzenlemeleri için bütün olanakları ile bu işte seferber olmaları için ikna edeceğiz.Ve bu gelen insanlar kendi imkanları ile gelecektir yani kimse kimseye para yollamayacak veya davetiye yollamayacaktır ama tüm diyarbakırlar davetli olacaktir.

Facebook Gruplarınızda  MsnListlerdeki dostlara Kişisel Site Hakkarimde veya tanıdık bildik tüm diyarbakır dışında yaşayanlara haber vererek.

Yada.. 

İsmail AYBAL: ismailaybal@hotmail.com Mail adresim                0535 353 56 28          

Oruç Ejder ÇETİN: Ejder@diyarbakir.com  Mail Adresi   05064476664 telefondan ulaşabilirsiniz.

Bizimle irtibata geçip bu davada bu kutsalımızda sizler ne yapabilirsinizi tartışabiliriz.

Bu kampamya süremiz 6 ay ve 6 ay sonra burda buluşacağız.

Şimdiden fikir ve görüşlerinizi bekliyoruz.

ismail AYBAL                                                                                

Diyarinsesi.ORG Genel Yayın Yönetmeni                

Oruç Ejder ÇETİN

Proje Kordinasyon Sorumlusu