1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 1 Mayıs'a yakıştı
1 Mayıs'a yakıştı

1 Mayıs'a yakıştı

Memur-Sen, "Emek, Dayanışma, Kardeşlik ve Medeniyet Buluşması" temasıyla Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda düzenlediği programda 1 Mayıs'ı coşkuyla kutladı.

A+A-

Memur-Sen, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda düzenlediği programda binlerce kişinin katılımıyla bayram havasında geçirdi. Program nedeniyle Diyarbakır Valiliği kararıyla Yenişehir ilçesindeki çok sayıda cadde ve sokak sabah 06.00'ten itibaren trafiğe kapatılırken, alana Memur-Sen flaması ile Türk Bayrağı asıldı.

Kutlamaya Diyarbakır'ın yanı sıra Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden çok sayıda kişi katılırken, bazı kişilerin çocuklarıyla geldiği gözlendi. Çevrede yoğun önlem alan polis ekipleri, gelenlerin üst aramasından geçirdikten sonra meydana girişine izin verdi. Görevliler tarafından vatandaşlara su ve kumanyanın yanı sıra güneşten korunmaları için şapka dağıtıldı. Programa çok sayıda sendika temsilcisinin yanı sıra Diyarbakır'daki bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri de katılarak destek verdi.

Çözüm sürecinin önemi vurgulandı

Etkinlikte, Türkçe, Kürtçe ve Arapça şarkılar seslendirilirken katılımcılar bol bol halay çekti. Sıcaktan bunalanlar çareyi ağaç gölgelerine sığınmakta buldu. İş güvenliği, kadro ve döner sermayeye ilişkin talepleri içeren dövizler taşıyanların yanı sıra çözüm süreciyle barış ve kardeşliğin önemine vurgu yapan çok sayıda pankart açıldı.

3 dilde selamlama büyük alkış aldı

Kutlamalar süresince Rabia işareti yapıp Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezalarına tepki gösteren vatandaşlar sık sık "İhvan üzülme ümmet seninle" sloganı attı.

Alana 1 Mayıs kutlamasına ilişkin üzerinde Türkçe ve Kürtçe yazılı pankart asılırken, halk oyunu gösterilerinin ardından Grup Yürüyüş de 3 dilde şarkılar seslendirdi.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş'in konuşmasının ardından konuşmasına Türkçe, Kürtçe ve Arapça selamlamayla başlayan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, vatandaşlardan büyük alkış aldı.

Gündoğdu, konuşmasının sonunda platformdaki sendika temsilcileriyle Rabia işareti yaparak, Mısır'da darbe karşıtlarına verilen idam cezalarını kınadı.

Bildiri 4 dilde okundu

Gündoğdu'nun konuşması öncesi Memur-Sen'in Türkçe, Kürtçe, Arapça ve İngilizce olarak yayımladığı, medeniyet, dayanışma, emek ve kardeşlik vurgusu yapılan bildiri 4 dilde okundu.

Temel hak ve özgürlüklerini, hukukun üstünlüğünü, katılımcı demokrasiyi ve insan onurunu esas alan, emeği değerli kılan, hiç kimseyi ötekileştirmeyen demokratik sosyal hukuk devletinin önemsenildiği bildiride, şöyle denildi:

"Birlik ve beraberliğimizi, farklılıklarımızı ortak zenginliğimiz kabul ederek özgür birey ve eşit vatandaşlık temelinde daha da kuvvetlendireceğiz. Suriye'de, Mısır'da, Arakan'da, Filistin'de, Gazze'de, Doğu Türkistan'da, Orta Afrika'da yaşanan zulümler bitene, zalim yönetimler devrilinceye kadar mazlumlar için direniş, insanlık için diriliş mücadelemizi sürdüreceğiz. Saygın iş, örgütlenme hakkı ve kıdem tazminatı konusundaki talepler karşılanarak modern kölelik olan taşeron işçiliğine son verilmesini talep ediyoruz. İş güvencesiz, esnek ve kuralsız çalışma uygulamalarının çalışma hayatını kuşatmasına izin vermeyeceğimizi bir kez daha ifade ediyor, herkesi saygın iş, ilke ve uygulamalarını hakim kılmak noktasında kararlı olmaya davet ediyoruz. Sendikal mücadelemizi; emeğin, alın terinin, ekmeğin daha değerli olduğu Türkiye vizyonuyla yürütüyoruz.

Bildiride ayrıca "Ekmeğin hakça bölüşülmesini, emeğin hakkının verilmesini, kamu görevlilerine yönelik yasakların sona ermesini sendikal misyonumuz olarak görüyoruz. Özgürlükçü, katılımcı, sivil, demokratik, insan onuruna dayanan ve demokratik sosyal hukuk devletini var edecek yeni Anayasa'nın milletimizin vazgeçilmez talebi olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz" değerlendirmesinde bulunuldu.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT