1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 1 Mayıs kutlamaları başladı
1 Mayıs kutlamaları başladı

1 Mayıs kutlamaları başladı

Diyarbakır İstasyon meydanında siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları tarafından organize edilen 1 Mayıs kutlamaları başladı.

A+A-

Diyarbakır İstasyon meydanında siyasi partiler, sendikalar ve sivil toplum kuruluşları tarafından organize edilen 1 Mayıs kutlamaları başladı.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı meydanda alana girenlerin polis tarafından araması yapılıyor.

Alanda resmen bayram havası var. Açılan pankartlar da ise, "Taşeron köle olmayacağız", "Bijî yek gulan", "Bijî biratiya gelan", "Statüsüz yaşamaya hayır"yazıları dikkat çekti. Hemen hemen tüm sendikalar kutlamalara destek verdi.

Bağlar ve Şehitlik semtinde bir araya gelen yüzlerce emekçi, slogan ve pankartlar eşliğinde miting alanına geldi.

LGBT bireylerinin kendi bayrakları ile katıldığı yürüyüşte, Liseli Yurtsever Gençlik üyeleri, "Liseli yurtsever gençlik örgütlü direnişle özgür yaşamı yaratacaktır" pankartını taşıdı.

Yürüyüşte sık sık, "Bijî Serok Apo", "Bê Serok jiyan nabe", "Agit komutana bin selam" ve "Amed'ten Taksim'de direnenlere bin selam" sloganları atıldı.

ÖCALAN'IN MESAJI OKUNDU
İstasyon Meydanı'nda toplanan binlerce emekçi, saygı duruşu ile 1 Mayıs Emekçilerin Uluslar arası Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü'nü kutlamaya başladı. Kutlamada PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın 1 Mayıs için gönderdiği mesajı okundu.

HABERE YORUM KAT