1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. "1 Kasım’da hedef: 11-0"
"1 Kasım’da hedef: 11-0"

"1 Kasım’da hedef: 11-0"

HDP Diyarbakır İl Örgütü seçim çalışmalarının startını vererek, 1 Kasım genel seçimlerindeki hedefini açıkladı:

A+A-

HDP Diyarbakır İl Örgütü, adaylarını tanıtarak seçim çalışmalarının strartını verdi. Toplantıda konuşan HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, 1 Kasım seçimlerinin startını "Büyük İnsanlık, Büyük Barış" sloganı ile verdiklerini dile getirerek, bu zamana kadar verdikleri mücadelenin 1 Kasım'da başarıya ulaşması için büyük bir istekle çalışacaklarını kaydetti.

7 Haziran seçimlerinde 10 vekil aldıklarını, bu kez 11 milletvekili çıkarmak istediklerini ifade eden Baluken, "Günlümüzde taht kuran Amedspor'un 11'i vardır. HDP'nin de 1 Kasım'da 11 milletvekili alacağına inanıyoruz" dedi.

HDP Diyarbakır İl Örgütü, düzenlediği basın toplantısı ile 1 Kasım’da yapılacak olan genel seçimler için çalışmalarının strartını verdi. Cegerxwin Gençlik ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantı ile adayların tanıtımı yapıldı. Toplantıya HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, HDP'nin Diyarbakır’ın 11 milletvekili adayı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları Fırat Anlı ve Gülten Kışanak, DBP İl Örgütü yöneticileri ile çok sayıda partili katıldı. Toplantı demokrasi şehitleri adına yapılan saygı duruşunun ardından başladı. Ardından açılış konuşmasını yapan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ömer Önen Önen, savaşa karşı barışı savunacaklarını, "İnadına barış, inadına özgürlük" sloganı ile barışı yükselteceklerini söyledi. 

Demirel: 1 Kasım’dan büyük bir zaferle çıkacağız


Ardından konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Çağlar Demirel ise son dönemde yeniden girişilen siyasi soykırım operasyonlarına dikkat çekti. Demirel, bugün Siirt'te HDP ve DBP'ye yönelik yapılan bu yönlü operasyonlar ile basına yönelik yapılan operasyonların kabul edilmez olduğunu kaydetti. Demirel, tüm baskılara karşı 1 Kasım seçimlerinden büyük bir zaferle çıkacaklarını belirterek, AKP’ye Diyarbakır’da büyük bir yenilgi yaşatacaklarını söyledi.


Baluken: Halkın iradesini darbeyle engelleyenler bir kez daha seçim dedi


Daha sonra konuşan HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, 1 Kasım seçimlerinin startını "Büyük İnsanlık, Büyük Barış" sloganı ile verdiklerini dile getirerek, bu zamana kadar verdikleri mücadelenin 1 Kasım'da başarıya ulaşması için büyük bir istekle çalışacaklarını kaydetti. 7 Haziran'da ortaya çıkan mesajın net olduğunu da belirten Baluken, o mesajı kabul etmeyen, halkın iradesini darbeyle engelleyenlerin halkın önüne bir kez daha seçim koyduğunu söyledi. Baluken, "Halkımız tüm Türkiye'de parlamentoda 100 yıllık sorunlara çözüm istedi. Artık kalıcı barışla eşit yurttaşlık temelinde bir sonuca kavuşmasını istedi. 7 Haziran bu yönüyle önemli bir kavşaktı" diye konuştu.
 
'Bölgede plakasız araçlarla karşılaşıyoruz'


Baluken, seçim çalışmalarının başlaması ile birlikte birçok yerde saldırıların yaşandığına ve bu saldırılarla birçok yurttaşın yaşamını yitirdiğine de dikkat çekti. Seçim süreçlerinde bu kadar ağır bedellerin olmasının Türkiye tarihine kara leke olarak geçtiğini vurgulayan Baluken, devamında şunları söyledi: "7 Haziran seçimlerinde Amed'ten çıkan sonuçlar çok önemliydi. Tüm dünya kamuoyunda tartışıldı. Ancak saray diktatörüyle halkın iradesine darbe vurmak isteyenler oldu. Bununla beraber çatışma ve kaos ortamı yaratarak halkın büyük acılar yaşamasına neden oldular. İşte bu darbe zihniyetleri artık meşrutiyetini yitirmiştir. Saray ve savaş hükümeti AKP tüm bölgeyi savaş alanına çevirmek istiyor. Sarayın görevlendirdiği Gladiyo güçleri katliamlar yapıyor. 90'lı savaş konsepti ile 4x4 plakasız araçlarla her gün karşılaşıyoruz. İşte bu Gladyo güçleri 35 günlük bebekten 70 yaşındaki amcayı katlediyor."

‘Değerlere saldırılanlar, halkın iradesi karşısında hesabını verecek


Konuşmasının devamında iktidar hırsının, dur durmak bilmez hale geldiğini ifade eden Baluken, sözü PKK'lilere ait mezarlıklara yapılan saldırılara getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu mezarlıkara dair sarf ettiği 'Yerle yeksen edeceğiz' sözlerine "Kürt halkının değerlerini, şehitliklerine saldırmasıyla 'yer yeksan' edileceğini zannedenler, yer yeksan olacak" diyerek yanıt veren Baluken, "Birçok yerde şehitliklere halkımız canlı kalkanlarla sahip çıkıyor. Sanmasınlar bu yapılanlar hesabı sorulmayacak. 100 yıldır halkımız bu değerleri için mücadele ediyor ve birçok bedel ödedi. Bu değerlere saldırılanlar halkın iradesi karşısında hesabını verecekler" ifadelerini kullandı. 
 
Savaş Bloğu'na karşı Barış Bloğu 


1 Kasım'da yapılacak seçimler için, HDP olarak seferberlik ruhu ile çalışacaklarını belirten Baluken, "1 Kasım'da çıkacak sonuçları coğrafyadaki gelişen gelişmelere bağlıdır. 2 zihniyet karşımıza çıkacak. Biri kan, gözyaşı, ölüm, katliamdır. Bir diğeri ise savaşa karşı barış ve özgürlük bloğudur. Bizim savaşa karşı yürüteceğimiz barış ve özgürlük talebi kazanacak. Ve 1 Kasım'da savaş bloğu yenileceğine inanıyoruz" dedi.
 
'1 Kasım'da hedef 11-0’


Baluken, sandıkların taşınması veya birleştirilmesi konusunda da konuştu. Seçim döneminde oynanacak tüm kirli politikalara karşı hep beraber karşı durulması gerektiğini dile getiren Baluken, "Günlümüzde taht kuran Amedspor'un 11'i vardır. HDP'nin de 1 Kasım'da 11 milletvekili olacağına inanıyoruz. Bunun için halkımızın çabaları ile bunu sağlayacağız. Şimdiden tüm çalışan ve çalışacak olan arkadaşlarımıza başarılar diliyorum" dedi. Baluken, ayrıca konuşmasında Rojava'daki YPG, YPJ ve PYD'ye, Saray'ın duyacağı şekilde selam gönderdiğini söyledi. Baluken, gönderdiği selamın yanı sıra Urfa'nın Suruç ilçesinde yapılan katliamda yaşamını yitirenleri de andı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler