1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 1 Eylül’de sokaklar barış için doldu taştı
1 Eylül’de sokaklar barış için doldu taştı

1 Eylül’de sokaklar barış için doldu taştı

1 Eylül Dünya Barış Günü dolaysıyla alanlara çıkan yurttaşlar, düzenledikleri çeşitli etkinliklerle AKP ve Saray'ın savaşına karşı barışı haykırdı.

A+A-

1 Eylül Dünya Barış Günü dolaysıyla DBP ve HDP öncülüğünde Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda yapılan açıklama yapıldı. Urfa'nın Suruç ilçesinde katledilen 33 SDGF'li gencin resimleri ve "Saraya köle değil, barışa umut olacağız" pankartının açıldığı etkinlikte, "Katil devlet Kürdistan'dan defol", "Savaşa hayır barış hemen şimdi" sloganları atıldı.

DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, Kürt halkına karşı yürütülen kirli savaşı kabul etmeyeceklerini dile getirerek, savaşa değil barışa umut olacaklarını söyledi.
 
'Sonuna kadar barış'


Daha sonra ortak açıklamayı okuyan Diyarbakır HDP İl Eşbaşkanı Ömer Önen, bölgede yaşanan savaş ve ölümlerin olması ile 1 Eylül Dünya Barış Günü'ne buruk karşıladıklarını söyledi. 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde Ortadoğu halkları "tek adam" yönetimi değil, özgürlük, adalet ve eşitlik istediğini söyleyen Önen, "Barış her şeyden daha kıymetlidir. Seçimden de, koltuktan da, iktidardan da daha kıymetlidir. Sonuna kadar savaş diyenlere sonuna kadar barış diyoruz" dedi.


SDGF üyesi Senem Bali, 20 Temmuz'da Suruç'ta büyük bir katliam yapıldığını hatırlatarak, bu katliamın sorumlusunun AKP hükümeti olduğunu kaydetti. Bali, "Devlet umudu büyütmemizden korktu. Kobanê'deki devrimi bu topraklara getirmemizden korktu. Ama biz mücadelemize kaldığımız yerden devam edeceğiz. Sarayın savaşına karşı da biz barış demeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.


DBP ve HDP Lice, Hani ve Kocaköy yöneticileri, Belediye eşbaşkanları, canlı kalkan eyleminin yapıldığı Hurê (Gömeç) köyüne gelerek açıklama yaptı. İki hafta boyunca canlı kalkan nöbetini tutan halka destek amaçlı gelen DBP ve HDP yöneticileri, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolaysıyla yaptıkları açıklamada, AKP hükümetinin dayattığı savaşı boşa çıkaracaklarına dikkat çekti. HDP Lice İlçe Eşbaşkanı Salime Zingil, AKP hükümetinin bu coğrafyada büyük bir savaş başlattığını ve infazların gerçekleştirildiğini vurguladı. Zingil, AKP ve sarayın dayattığı savaşa karşı barış sloganlarını yükselteceklerini ve sarayın oyunlarını boşa çıkaracaklarını ifade etti.
 
ERGANİ


Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde SES Ergani Temsilciliği tarafından 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle Ergani Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya DBP İlçe Örgütü ve Eğitim Sen üyeleri de katıldı. Açıklamada "Barışa ses ver" pankartı ile "Eyüp Ergen ölümsüzdür" dövizi taşındı. Açıklamayı SES Ergani Temsilciliği Eş Başkanı Sevda Şimşek yaptı. Çatışmasızlık sürecinin bitirilmesine tepki gösteren Şimşek, bu ülkede darbelerin savaşların ve ekonomik krizlerin bedelini halk ve emekçiler ödediğini söyledi. Şimşek, Cizre'de keskin nişancılar tarafından sağlık çalışan Eyüp Ergen'in katledilmesini de kınadı.


Açıklamanın ardından 10 dakikalık oturma eylemi yapıldı. Basın açıklaması barış güvercinlerinin uçurulması ile son buldu.
 
ÇINAR


Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde HDP ve DBP öncülüğünde 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle basın açıklaması yapıldı. "Sana savaş yaptırmayacağız - Siyasi askeri operasyonları lanetliyoruz" pankartının açıldığı eylemde açıklama yapan DBP İlçe Eşbaşkanı Naşid Bat, devletin savaş politikasıyla birlikte her geçen gün şiddet olgusunun arttığına vurgu yaptı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler