1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 1 Eylül'de Diyarbakır'da 'barış' haykırılacak!
1 Eylül'de Diyarbakır'da 'barış' haykırılacak!

1 Eylül'de Diyarbakır'da 'barış' haykırılacak!

1 Eylül Dünya Barış Günü'ne ilişkin Diyarbakır'da gerçekleştirilecek olan bölge mitingi için çok sayıda STK ve siyasi parti temsilcisi tarafından oluşturulan 1 Eylül Mitingi Düzenleme Kurulu, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısı

A+A-

Toplantıya BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, STK temsilcileri ve Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri de katıldı. Toplantıda konuşan BDP İl Eş Başkanı Zümrüt, 1 Eylül Dünya Barış Günü mitinginin 1 Eylül'de İstasyon Meydanı'nda saat 16.00'da "Newroz coşkusuyla onurlu bir barışa yürüyor, Rojava devrimini selamlıyoruz" şiarıyla gerçekleşeceğini açıkladı.

Onurlu bir barışın tesis edileceği demokratik dönüşümün arifesinde olduklarını ifade eden Zümrüt, "KCK Genel Başkanı Sayın Abdullah Öcalan tarafından 2013 Newroz'un da başlatılan demokratik barış sürecinin birinci aşaması başarıyla sürmektedir. Artık insanlarımızın savaş nedeniyle yaşamını yitirdikleri dönemin sona ermesiyle birlikte, onurlu barışın tesis edileceği bir demokratik dönüşümün arifesindeyiz. Bugün artık zamanın ruhu gereği, demokratik taleplerimizi yükseltmenin ve halk olmaktan kaynaklı insani ve demokratik haklarımıza kavuşmanın zamanıdır. Bunun yanında Rojava'da Kürt halkının diğer halklarla beraber, kendi özyönetimlerini tesis ettikleri sürecin boğulması amacıyla din kisvesi altında yürütülen barbar ve insanlık dışı saldırıların karşısında durduğumuzu, Rojava'da direnen halklarımızın yanında olduğumuzu ve onları yalnız bırakmadığımızı göstermenin zamanıdır" diye konuştu.

1 EYLÜL İKİNCİ AŞAMANIN BAŞLAMASINA VESİLE OLMALI

Barışın en çok dinlendirildiği kent olan Diyarbakır'da barışın sesine güç vermek için görkemli bir şekilde mitingi kutlamaya hazır olduklarını belirten Zümrüt, "Onurlu bir barışı en çok isteyen ve bunun çabasını veren kentimiz Amed'de 'Newroz coşkusuyla onurlu barışa yürüyoruz, Rojava devrimini selamlıyoruz' şiarıyla düzenleyeceğimiz mitingde barışı haykıracağız. Nasıl 2013 Newroz'u demokratik çözüm sürecini başlattıysa, Amed'in 1 Eylül'ü de ikinci aşamanın başlamasına vesile olmalıdır. Rojava'nın kazanımlarının tüm Kürt halkının, Ortadoğu'nun ve ilerici insanlığın kazanımı olduğunu bütün dünyaya haykıracağız. Tarihi önemde gerçekleştireceğimiz mitingimizde vereceğimiz mesajlar barışın tesisine güç ve anlam katacaktır. Bu nedenle gönlü barıştan olan, demokratik çözüm sürecinin başarılı olmasını isteyen, Rojava'ya sahip çıkan ve Ortadoğu'ya barışın hakim olmasını isteyen bütün halkımızı Diyarbakır'daki bütün siyasi parti ve STK'nin desteklediği mitingimize davet ediyoruz" dedi.

HABERE YORUM KAT