27 Ekim 2016 Perşembe
 • Diyarbakır13 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara5 °C
 • Antalya16 °C
 • İzmir17 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,553
  %-0.16
 • Dolar
  3,0865
  %0.48
 • Euro
  3,3676
  %0.68

1 Eylül'de alanlarda olalım

1 Eylül'de alanlarda olalım

25 Ağustos 2013 Pazar 13:02

Diyarbakır'da kutlanacak olan 1 Eylül Dünya Barış Günü'nün hem demokratik çözüm sürecinin ilerlemesi hem de “Rojava devrimini” sahiplenmesi sonucunu doğuracağını belirten EMO Diyarbakır Şube Başkanı İdris Ekmen, yurttaşlara katılım çağrısında bulunarak, “Zamanın ruhu bizi bu göreve çağırmaktadır. Sorumluluğumuz her zamankinden daha fazladır” dedi.

TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu, 1 Eylül Dünya Barış Günü'ne ilişkin Mimarlar Odası (MMO) Diyarbakır Şubesi'nde basın toplantısı düzenledi. Kurul üyelerinin katıldığı toplantıda 1 Eylül Dünya Barış Günü Tertip Komitesi adına açıklamayı yapan EMO Diyarbakır Şube Başkanı İdris Ekmen, 5 bin yıllık egemen sistemin sürekli savaş ve felaketler ürettiğini söyledi.

Felaketlerin en büyüğünün milyonlarca insanın hayatına mal olan 2. Dünya Savaşı olarak kayıtlara geçtiğini hatırlatan Ekmen, savaşın başladığı gün olan 1 Eylül'ün, savaşın yıkımlarının hatırlanması ve barışın dünya üzerinde hakim kılınması amacıyla “Dünya Barış Günü” olarak ilan edildiğine işaret etti. Suriye'de insanlık dışı yöntemlerin geliştirdiği iç savaşın bir trajedinin yaşanmasına neden olduğunu ifade eden Ekmen, “Türkiye ve bölge ülkelerinin desteklediği çeteci gruplar, Rojava'da ki halklara saldırarak Rojava devrimini boğmaya çalışmaktadır. Suriye yaşanan savaşta hiçbir vahşetten geri durmayan güçler aynı vahşeti Rojava'da da uyguluyor. Kitlesel katliamlarla sonuç almaya çalışıyor. Rojava direnişini ve halkın iradesini katliam ve açlıkla kırmaya Rojava'yı teslim almaya çalışmaktadır” dedi.

Kürt siyasetçilerin halen cezaevlerinde tutulduğunu ve yasalarda demokratikleşmeyi sağlayacak düzenlemelerin yapılmadığını kaydeden Ekmen, “12 Eylül anayasasının değiştirilmediği, Kürt kimliğinin ve dilinin tanınmadığı ve anayasal güvenceye alınmadığı bir ortamda demokratik çözüm sürecinin belirsizliği tartışılmaya başlanmıştır. Kürt sorununu çözümü sadece silahların susması değildir. Kürt sorunun çözümü için Kürt halkının halk olmaktan kaynaklanan halklarının tanınması, demokratik, eşitçi, kardeşçe yaşanacak bir düzenin tesisi gerekmektedir” diye konuştu.

“Zamanın ruhu bizi göreve çağırmaktadır”

1 Eylül Dünya Barış Günü'nün Diyarbakır'da da kutlanacağını söyleyen Ekmen, şunları kaydetti:

“Zamanın ruhu bizi bu göreve çağırmaktadır. Sorumluluğumuz her zamankinden daha fazladır. Görevimiz her zamankinden daha ağırdır. Bu nedenle 1 Eylül Dünya Barış Günü'nde Amed İstasyon Meydanı'nda yapılacak mitingde yüz binlerce insanın hep bir ağızdan 'barışı' haykırması ve demokratik taleplerini ortaya koyması gerekir. 2013 yılının 1 Eylül'ü hem demokratik çözüm sürecinin ilerlemesi hem de Rojava devrimini sahiplenmesi sonucunu doğuracaktır.”

Okunma Sayısı : 7251
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com