1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 1 eylül ve 15 ekim Türk devleti için Kürt sınavıdır
1 eylül ve 15 ekim Türk devleti için Kürt sınavıdır

1 eylül ve 15 ekim Türk devleti için Kürt sınavıdır

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Başkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, daha önce Abdullah Öcalan ve BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş tarafından gündeme getirilen 1 Eylül ve 15 Ekim tarihlerin Türk devletinin Kürt soruruna yaklaşımı ko

A+A-

Kürt Ulusal Kongresi için oluşturulan Hazırlık Kometesinde yer aldığı için Kuzey Irak'ın Erbil kentinde bulunan DTK Başkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, Rudaw televizyonuna çözüm sürecinin 2'nci aşaması için gündeme getirilen, 1 Eylül ve 15 Ekim tarihleri hakkında konuştu. Ahmet Türk, çözüm sürecinin ikinci aşamasında hükümetin adım atması için İmralı'da çarptırıldığı ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan ve BDP Genel Başkanı Selehattin Demirtaş tarafından gündeme getirilen 1 Eylül ve 15 Ekim tarihlerinin kendileri için neden önemli olduğunu şöyle anlattı:

"1 Eylül ve 15 Ekim tarihleri Kürtlerin için çok önemli tarihlerdir. Türk devleti ya yeniden Kürtleri kandıracak ya da Kürtlerin taleplerini karşılayacak. Bu onlar için bir sınav ve ihtimahdır, bu sınavdan geçeceklerdir. Ama bir günde de barış projesi bozulmaz. Ama, Türk devletinin niyeti ortaya çıkacaktır. Biz Kürtler, Türk devleti ve Türk hükümetinin Kürt sorununu çözmede ne kadar samimi olduğunu öğrenmek istiyoruz. 1 Eylül ve 15 Ekim tarihleri Kürtler için Türk devletinin samimiyetini görme tarihleridir. Türk devletinin Kürt sorununa yaklaşımı ortaya çıkacaktır. Bundan dolayı bizim için çok önemlidir. Ama talepler karşılanmaz ise ve sorun çıkarsa bile her şey bitti ve yıkıldı anlamına da gelmez."

HABERE YORUM KAT