1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 1. Amed kitap fuarı ardından
1. Amed kitap fuarı ardından

1. Amed kitap fuarı ardından

Son bir haftadır edebiyat ile ilgili kimselerin tüm dikkati Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği “1. PÊŞANGEHA PIRTÛKA / 1. AMED KİTAP FUARI” faaliyetindeydi.

A+A-
12 Mayıs 2015 - Salı Saat 12:00 itibariyle Açılış Resepsiyonu programıyla başlayan “1. AMED KİTAP FUARI” 17 Mayıs 2015 - Pazar Saat 20:00 itibariyle sona erdi.
 
TÜYAP'ın 2015 Diyarbakır Kitap Fuarı programını iptal etmesiyle başlayan tepkiler giderek büyüyünce ve 2015 yılı içinde bir çok şair, yazarın yeni kitapları yayınlanınca, Kürt Yazarlar Derneği'nin de başvurusuyla, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi çalışmalarına başlamıştı. Bir Fuar Tertip Komitesi oluşturulup duyurusu da yapılınca, başvurular günden güne arttı ve nihayetinde 12 – 17 Mayıs “1. PÊŞANGEHA PIRTÛKA / 1. AMED KİTAP FUARI” düzenlendi.
 
12 Mayıs Salı günü saat 12:00'de Eş Başkan Gültan Kışanak ve Eşbaşkan Fırat Anlı öncülüğünde Açılış Resepsiyonu verildi. Eş Başkanların Fuar hakkındaki dilek ve temennileri, fuarın Şengal ve Kobaniye adanması, Diyarbakırlı şair, yazarlara ve Kürt Dili / Edebiyatına öncülüğün verilmesiyle beraber, kendi şehrinde kendi dilinde düzenlendiği için bu fuara ilk olma vasfı giydirildi.
 
Fuarın devam ettiği altı gün içinde, Sümerpark yaşam alanı yerleşkesindeki Resepsiyon Salonu,  Sergi Salonu, Sinema Salonu, Gösteri Salonu, Amfi ve Çok Amaçlı Salonlarda Salı 4, Çarşamba 10, Perşembe 10, Cuma 19, Cumartesi 29, Pazar 14 olmak üzere, toplamda 86 etkinlik düzenlendi. Bunlardan 8'i söyleşi, 13'ü Şiir Dinletisi ve geriye kalanlar ise, türlü etkinliklerdi. 
 
Bir çok şair, yazar, edebiyatçı ve düşünürü bünyesinde barındıran bu fuarın bir kaç teknik ve aleni kusuru da oldu ama ilk olmasından dolayı hoş görmek gerektiğini düşünüyorum. Stand paylaşımları, betonarme yapı ile çadır çapı arasındaki bağlantı sorunu, STK ve yayınevleri arasındaki metrekare orantısızlıkları bariz görülmekteydi. 15 Şair Yazar üyesiyle katılan DİYŞAD da, bu orantısızlıktan nasibini alan STK'lardan biriydi. Ümidim, bundan sonraki fuarlarda daha özverili çalışılması ve hataların en aza indirilmesidir.
 
72 Yayınevi ve dört derneğin katılımda bulunduğu fuarda,  Kürt Yazarlar Derneği 7, DİYŞAD – Diyarbakır Yazarlar ve Şairler Derneği 2, Diyarbakır Yazarlar Birliği 2 ve Dicle Fırat Kültür Sanat Merkezi 1 etkinlik düzenledi. Fuarın ilk günü DİYŞAD bünyesinde düzenlenen “Gülten Kahraman Şiir ve Müzik Dinletisi” bir hayli ilgi gördü ve sanatseverlerin takdirini topladı. Hemen ardından Kürt Yazarlar Derneği tarafından organize edilen  “Bir Ulu Çınar: Yaşar Kemal” etkinliği, en çok katılımcı alan ve beğenilen etkinlik oldu. Çarşamba ve Perşembe etkinlikleriyle dolu geçen fuarda  Cuma günü ise, yine DİYŞAD organizasyonunda hazırlanan “Gökhan Pamukçu ile İmgeler Durağı, Şiir ve Müzik Dinletisi” şiir severlerin yoğun ilgisine uğradı. Etkinliğin yapıldığı salonu full dolduran sanatseverlerin çoğu ayakta, bir kısmı da dışarı da kaldı. Flüt ve Gitarın sevişmesinden doğan şiirler, ruha işleniyor nitelikte anlatıldı.
 
Ayrıca; “1.AMED KİTAP FUARI” münasebetiyle Diyarbakır'a bir çok seçkin şair, yazar, düşünür ve fikir insanları da geldiler. Fuarın katılımcısı olan İsmail Beşikçi Vakfı Yayınları standında, İsmail Beşikçi sevenleriyle buluştu.  Cenevre de yaşayan Kürt asıllı Türk yazar Suzan Samancı da okurlarıyla bir araya geldi.  İngiliz coğrafyacı, siyasal iktisatçı, sosyal kuramcı David Harvey, Sel Yayıncılık Organizasyonuyla “Roboski” konulu etkinlikte konuşmacı oldu. Avusturyalı siyaset bilimci ve kültürel antropolog Thomas Schmidinger, Yordam Kitap Yayınları öncülüğünde Sinema Salonunda ”Yabancı bir gazetecinin gözünden Rojava devrimi”  konulu söyleşiye katıldı.
 
Kültür /Sanat ve Edebiyat beşiği olan Diyarbakır'da “Medeniyetler Beşiğinde, Kitapların Işığında” sloganıyla ilki başlatılan bu fuarın önemi hem şehrimiz, hem ilim, fikir ve sanat insanlarımız açısından önemi büyüktür. Eş Başkan Sn. Fırat Anlı'nın da belirttiği gibi, Kürt halkı eskisinden daha bilinçli ve daha donanımlı bir halde kendini geliştirmiştir. Medeniyetler Beşiği olan Amed şehrinde kendi fuarını kendileri düzenleyebilirler ve temennimiz, Tüyap Kitap Fuarıyla birlikte Amed Kitap Fuarının devam etmesidir. Çünkü okumak beslenmektir. Zamane okurları eskiye nazaran teknoloji kıskacından dolayı daha az okuyandır. Bu gibi fuar faaliyetleri, kitap okumaya ve edebiyat ile iç içe olmaya yeterli bir teşviktir.
 
Diyarbakır'a Amed Kitap Fuar'ını kazandıran Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine, Fuar Tertip Komitesine, Fuar alanında usanmadan anonslarıyla STK ve yayınevlerinin ve de katılımcı şair yazarlarımızın imza / etkinlik saatlerini tekrar tekrar anons eden Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Danışma Standında görevli çalışanlara, DİYŞAD katılımcı üyelerine, ziyaretçilerimize, okurlarımıza ve bu fuara katılan yayınevlerine, şehrimize icabette bulunan tüm şair, yazar, düşünür ve temsilcilere teşekkür ederim. Devamının daha kapsamlı ve daha büyük olması dileğiyle…
 
 
(Diyarinsesi.org MY)

HABERE YORUM KAT