1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 1 Ağustos yürüyüşü için bir araya geldiler
1 Ağustos yürüyüşü için bir araya geldiler

1 Ağustos yürüyüşü için bir araya geldiler

DBP ve HDP Diyarbakır il örgütleri, PKK lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü talebiyle 1 Ağustos'ta gerçekleştirilecek Gemlik yürüyüşe dair kentteki sivil toplum örgütleriyle bir araya geldi.

A+A-

Toplantı öncesi açıklama yapan DBP İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, gelinen noktada Öcalan'ın özgürlüğünün sağlanmasının elzem olduğunu vurguladı.


Tecrit altında tutulan PKK lideri Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü için 1 Ağustos'ta , "Yüz binlerle Önderliğin özgürlüğü için yürüyoruz" şiarıyla Diyarbakır'dan Bursa-Gemlik'e yapılması planlanan yürüyüş öncesi, DBP ve HDP il örgütleri kentteki sivil toplum örgütleriyle bir araya geldi. DBP İl Örgütü binasında düzenlenen toplantıda, yürüyüşü organize eden TUHAD-FED'i yanı sıra MEYA-DER, KURDİ-DER, İHD, KJA, Mezopotamya Hukukçular Derneği, Barış Anneleri ile Azadi Hareketi gibi kurumların temsilcileri katıldı.


Yapılacak yürüyüşe ilişkin kurumlar arası tartışmaların ve planlamaların yapılacağı toplantı öncesinde DBP İl Eşbaşkanı Ali Şimşek, basına açıklamalarda bulundu.


Sürecin geldiği aşamanın, Öcalan'ın özgürlüğünün sağlanmasını elzem kıldığını ifade eden Şimşej, sadece Kürt halkının değil, Türkiye ve Ortadoğu halklarının da barış için PKK Lideri Öcalan'ın özgürlüğü istediğini söyledi. Seçim öncesinde Ağrı'da yaşanan provokasyon, Bingöl'de bir HDP'nin katledilmesi, 5 Haziran'da Diyarbakır mitingindeki yaşanan patlamanın ve Suruç'ta devrimcilere yönelik katliamın yaşanan savaşın ayak sesleri olduğunu belirten Şimşek, PKK lideri üzerindeki ağırlaştırılmış tecridin ise çözüm sürecin sonlandırılmış olduğunun en önemli göstergesi olduğunu vurguladı.


Şimşek, "Seçim süreci boyunca ve şimdi de Öcalan'ın özgürlüğü bizim temel gündemimizdir. Sürecin barışa evrilmesinin temel koşulu, Öcalan'ın özgür bırakılmasıdır. Öcalan'ın özgürlüğünün sağlanması barış için elzemdir. Sadece Kürt halkının değil, Türkiye ve Ortadoğu halkları da barış için PKK Lideri Öcalan'ın özgürlüğü konusunda hemfikir, bunun ihtiyacı içinde" ifadelerini kullandı.


Şimşek, son dönemde yaptıkları açıklamalar nedeniyle Bülent Arınç ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'na da seslenerek "Kürtleri tehdit etmekten vazgeçin" dedi.


'Berxwedan Jiyane sloganı ile yürümeye devam edeceğiz'


Tüm yaşanan gelişmelerin ardından yapacakları şeyin yıllardır yaptıkları gibi "Berxwedan Jiyanê" demek olduğunu vurgulayan belirten Şimşek, "Kimse unutmasın ki Kürt halkı bundan sonra kaybetmeyecektir. Kaybetme kelimesinin biz de anlamı kalmamıştır, anlamı yoktur. Bizim için sadece direnmek vardır. Biz de sonuna kadar direneceğiz. Bunun temel başlangıcı daha önce ifade ettiğimiz gibi Öcalan'ın özgürlüğüdür. Bunu gerçekleştirmek için de direnişin mücadelenin kalbi başlangıç noktası olan Amed'den bu süreci başlatacağız. Çünkü Öcalan'ın özgürlüğü bizim için ertelenemez bir görevdir. Tüm Türkiye'de yaşayan tüm toplum kesimlerinin temel beklentisi de budur" diyerek tüm herkesi 1 Ağustos'ta yapılacak yürüyüşe katılmaya davet etti.


Şimşek'in açıklaması sonrası toplantı baskına kapalı olarak devam etti.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler