1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ..Ve Mervani Mescidi
..Ve Mervani Mescidi

..Ve Mervani Mescidi

Vali Mustafa Toprak, tarihi Mervani Mescidi'nin de bulunduğu Dağkapı 1 nolu burçta incelemelerde bulundu.

A+A-

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Diyarbakır Surları'ndaki Mervani Mescidi ile ilgili olarak ''Gelen talep üzerine ve tarihe, kültüre, inanca olan saygımız çerçevesinde daha önce mescit olarak kullanılan kısmı da mescit olarak ihya edeceğiz'' dedi.
 
Dağkapı 1 nolu burçta incelemede bulunan Vali Toprak, burçların 4 tanesinde uygulama projesine geçtiklerini ayrıca diğerleriyle ilgili olarak da proje çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

MERVANİ MESCİDİ OLACAK

Toprak, 82 burcun tamamının projelendirilmesini ve bu projelere uygun şekilde uygulamalar yapılarak restorasyonunun ivedi bir şekilde yapılmasını istediklerini belirterek, ''Ayrıca Dağkapı 1 ve 2 nolu burçlarının yeniden ihya edilmesi, turizme ve kültür değerlerin ortaya çıkartılmasında konusunda hummalı bir çalışma var. Bir gecikme olmadığı takdirde yaklaşık 2-3 ay içinde burayı teşhir tanzimiyle birlikte tamamen açmayı planlıyoruz'' dedi.
 
Surlar ve burçların dünyada eşi benzeri olmayan bir şaheser olduğunu vurgulayan Toprak, surları, burçları ve kaleyi bir bütün olarak UNESCO'nun tarihi kültürel mirası listesine yazdırmak için çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü bildirdi.
 
ŞUAN İÇİN BELGELENDİ
 
Son zamanlarda tartışma konusu olan Mervani Mescidi'ne de değinen Vali Mustafa Toprak, buranın yaklaşık 80-100 yıl öncesinde mescit olarak kullanıldığını dile getirerek, şunları söyledi: ''Mervaniler 900'lü yıllarda yaşamışlar ve o zaman buradaki Nebi Cami yok, çevrede bir cami yok, bir İçkale bir de burası var. Zamanında burada askerler kalıyor. Onların ihtiyaçları için de yukarıda mescit olarak kullanıldığı ortaya çıkan bir alan var. En son herhalde 80-100 yıl önce mescit olarak kullanılmış. Bu da bize iletildi. İletildikten sonra araştırdık ki evet 80-100 öncesinde bir mescit varmış.

Gelen talep üzerine ve tarihe, kültüre ve inanca olan saygımız çerçevesinde daha önce mescit olarak kullanılan kısmı da mescit olarak ihya edeceğiz. Yine beş vakit ezanın okunduğu, namazın kılındığı bir alan ile getiriyoruz. Erkek bölümü ve bayan ibadet bölümü olmak üzere. Hemen onun yanında eğer bir yer oluşturabilirsek yine Diyarbakırlı din alimlerinin kitaplarının ve çalışmalarının resmedileceği sergileneceği bir alan da oluşturmayı düşünüyoruz.''

HABERE YORUM KAT