1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Türkiye'yi 5 yıl önce tazminatla mahkum etti
Türkiye'yi 5 yıl önce tazminatla mahkum etti

Türkiye'yi 5 yıl önce tazminatla mahkum etti

Diyarbakırlı Hüseyin Opuz, kayın validesini öldürüp, eşini bıçakladığı için AİHM'den, Türkiye'yi 5 yıl önce tazminatla mahkum etti.

A+A-
6 Yıl cezaevinde kalan Opuz'un cezaevinde görevli memurun gözüne soktuğu kalemi silah kabul eden mahkeme 11,5 yıl hapis cezasına çarptı. Opuz, "Olay sırasında psikolojik rahatsızlığım bulunuyordu. Cinayet işledim bu kadar ağır ceza almadım. Yüksek yargı kararı onarsa hakkımı AİHM'de arayacağım "dedi.
 
Cinayet nedeniyle Elazığ Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda kapatılan Hüseyin Opuz, tutuklu olduğu 2008 yılında Adliye'ye götürülmek üzere jandarma ekiplerine teslim edileceği sırada masada bulunan tükenmez kalemle idare memuru F.U.'nun kafa ve yüz bölgesine vurdu. İnfaz koruma memuru M.Y. saldırıyı önlediği sırada kalemden nasibini aldı. Olayı gören Y.Ö. ve M.İ. adlı gardiyanlarda hafif yaralandı. F.U.'nun kalem darbesi yüzünde sabit iz bıraktı. 
 
Elazığ Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, Hüseyin Opuz'un olay sırasında; "Ruhsal rahatsızlığa duçar olduğu, işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılama yeteneğini kısmen yitirdiğini" rapor etti.
 
HATIRLAMADI
 
Mahkeme, sanığın yargılama safhasında alınan raporun hüküm kurulmasını yeterli bulmayıp Opuz'u Adli Tıp Kurumuna sevk etti. ATK, "sanığın bulunduğu suça karşı cezai sorumluluğunun tam" olduğu kararı verdi. Mağdur F.U. ve M.İ.'nini şikayeti üzerine Elazığ 1. Asliye Ceza Mahkemesi, Hüseyin Opuz, hakkında 'Basit Yaralama' suçundan dava açtı.
 
Hüseyin Opuz savunmasında: "Cezaevinde tek kişilik müşahede odasında tutuluyordum. Beynime bilgisayar verip kulağıma aile bireylerin seslerini veriyorlardı. Bazı memurlar 'seni hastaneyi götüreceğiz, seni öldüreceğiz, seni mahkeye götüreceğiz' diye konuşuyorlardı. Kalemle görevlileri yaraladığımı hatırlamıyorum. Ben dört memur tarafından dövüldüm ve bir kaburgam kırıldı."
 
KALEM SİLAH SAYILDI
 
Mahkeme, Opuz'un olayda kullandığı kalemi emanet silahı olarak kabul ederek, gardiyan M.İ. ve M.Y.'yi yaraladığı için 1'er yıl, Y.Ö.'yü yaraladığı için 6 ay ve idare memuru F.U.'ya karşı silahtan sayılan kalemle işlediği, yüzünde sabit ize ve organlarından birinin işlevini yitirilmesine neden olacak şekilde yaraladığı için 9 yıl olmak üzere toplam 11,5 yıl hapis cezasına çarptı.
 
AİHM'E GİDERİM
 
Hüseyin Opuz, Yargıtay Ceza Dairesi Başkanlığına başvuruda bulunarak mahkemenin hapis kararına itiraz etti. Habertürk'ün ulaştığı Opuz, "Mahkeme kararı usul ve yasaya aykırıdır. Bana orantısız ve haksız bir şekilde ceza verilmişti. Ben cinayet işlediğim de bile bu kadar ağır ceza almadı. Olayın yaşandığı dönem psikolojik sorunlar olduğuna dair raporlarım olmasına rağmen bu göz önünde bulundurulamadı. Olay mağdurlarda ruhsal ve fiziki bir iz bırakmadı. Dava sürecinde hiçbir sorun yaşatmadım. Kararın bozulup beraatımı istiyorum. Yüksek yargı kararı onarsa hakkımı AİHM'de arayacağım. Geçmişime sünger çekip, elektronik eşya tamirini yaparak helal paramı kazanıyorum "dedi.

HABERE YORUM KAT