1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Türk-Kürt ittifakı' tanımı
'Türk-Kürt ittifakı' tanımı

'Türk-Kürt ittifakı' tanımı

Haşim Haşimi: "Diyarbakır buluşması devletin korkularla yönetilme dönemini bitirdi. Devletteki zihinsel dönüşüm topluma da yansıdı. Kürtlerle Türkler arasındaki büyük ittifak başarıya ulaşırsa Ortadoğu'nun kaderi değişir" dedi.

A+A-
Kürt siyasetinin önemli isimlerinden biri olara bilinen Refah Partisi eski Hakkari Milletvekili Haşim Haşimi, Mesut Barzani'nin Diyarbakır ziyareti için "Türk-Kürt İttifakı" tanımı yaptı. 
 
Akşam Gazetesi'ne konuşan Haşim Haşimi: "Diyarbakır buluşması devletin korkularla yönetilme dönemini bitirdi. Devletteki zihinsel dönüşüm topluma da yansıdı. Kürtlerle Türkler arasındaki büyük ittifak başarıya ulaşırsa Ortadoğu'nun kaderi değişir" dedi. 
 
Haşimi, Başbakan Erdoğan'ın "Kürdistan ifadesini kullanmasıyla ilgili" bir soru üzerine, "Yeni bir tarih, yeni bir dönem. Sn. Başbakan'ın Kürdistan kelimesini kullanması, Kürtlerde efsane olan Mele Molla Mustafa Barzani'den, Kadı Muhammet'ten bahsetmesi; kabinenin bir üyesinin ve Sn. Barzani'nin de Kürtçe konuşma yapması... Sonuç olarak Ortadoğu zemininde ve Türkiye'de Kürt inkârı siyasetini bitirmiştir. Bunu da ancak Kürtler için tarihi ve simgesel  öneme sahip olan Sn. Mesud Barzani ve Türkiye'nin her bölgesinden dengeli ve güçlü oy alan, güçlü bir karizmaya sahip Sn. Başbakan Erdoğan yapabilirdi. Bu ziyaretin siyasi, ekonomik, ticari ve kültürel sonuçları olacak. Sn. Başbakan 1920 kurucu ruhundan bahsetti. İşte o, devletin korkularından sıyrılma refleksiydi. Devletin korkularla idare edilme dönemi artık bitmiştir." diye konuştu. 
 
Haşimi sözlerini şöyle sürdürdü: "Diyarbakır buluşması bütünleşmedir, büyük ittifaktır. Ciddi bir paradigma değişikliği olur mu? Bunu gelecekteki siyasi gelişmeler gösterecek. Bölünmekten ziyade bu ittifak hem Kürtlerin hem de Türklerin lehinedir. Geçmişte yaşananlara, söylenenlere takılmamak gerek. Bugün öngörülen, kendini bize hissettiren yeni şey büyük Türk-Kürt ittifaktır. Bu başarıya ulaşırsa, Ortadoğu'nun kaderi değişir."
 
Kürt meselesinde yeni bir dönemin başladığını belirten Haşimi, "Bu buluşmayla Kürt meselesinin çözümü konusunda Özal döneminin ilerisine gidildi" dedi. 
 
Barzani geçen hafta sonunda Başbakan Erdoğan'la Diyarbakır'a yaptığı ziyaret sırasında Haşim Haşimi'nin evine sürpriz bir ziyarette bulunmuştu. -Dunya bulteni-
 

HABERE YORUM KAT