1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. TGVT'den çözüm sürecine destek
TGVT'den çözüm sürecine destek

TGVT'den çözüm sürecine destek

DİYARBAKIR- Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGVT), Diyarbakır'dan barış sürecine destek verdiğini açıkladı.

A+A-

Bünyesinde 124 dernek ve çok sayıda vakıf barındıran çatı kuruluşu TGVT, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde yaptıkları basın açıklamasıyla başlatılan çözüm sürecine destek verdiklerini açıkladı. TGVT Genel Başkanı Hamza Akbulut yaptığı açıklamasında, adil paylaşım, adalet, insan hak ve özgürlükleri ve mülkiyetin herkesin talebi olduğunu dile getirdi. Akbulut, ulus devlet anlayışının buna cevap veremediğini vurgulayar, şunları söyledi: “Krizlerin kaosların aşılabilmesi için yeni arayışlar ortaya çıkmaktadır. Bu tarihsel dönemde ülkemiz açısından da çok önemli değişim ve karar süreçleri ile yüz yüzeyiz. Türkiye sorunlarını bir bir tespit ediyor, onlara çözüm bulmaya, kabuğunu kırmaya çalışıyor. Tarihi misyonuna uygun yeni bir vizyon geliştiriyor.

Önüne çıkan tarihi fırsatları değerlendirebilmek için sistemden kaynaklanan yapısal engellerin ortadan kaldırılmalıdır. Dünyada etkin olma, gelişme, güç dengelerini kendi lehine çevire bilme, istikrara kavuşma için de bu engellerin ortadan kaldırması gereklidir” dedi.
Atılacak doğru adımların Türkiye'yi parlak ufuklara taşıyacağını ifade eden Akbulut, bu durumun Türkiye'yi dünyada sözü geçen siyasi aktör haline getireceğini söyledi. Akbulut, “Türkiye imkanlarını yeniden gözden geçirerek sağlam adımlar atmak zorundadır. Bütün toplumun huzur içinde olabileceği, kendini rahat ve özgür hissede bileceği düzenlemelerin yapılması şarttır. Yapılacak yeni Anayasa bunu sağlamalıdır. Başkanlık veya yarı başkanlık sistemi olmalıdır.

Eşitlik, özgürlük, adalet ve insan hakları gibi evrensen değerler etrafında bütün toplum kesimlerini rahatlatacak yeni bir bakış açısı oluşturulmalıdır. Devlet halkın yeni talepleri doğrultusunda yeni yapısal bütünlüğe kavuşmalıdır. 30 yılda bu ülkede 35 bin can kaybettik. Bu ülkenin gelişimine harcanabilecek kaynaklar boşa gitti. Bu duruma son vermek için şuan uygun bir rüzgar var. Bu rüzgarı kalıcı bir iklim değişikliğine dönüştürmek hepimizin görevidir. Başlatılmış olan süreç çok önemlidir. Bünyesinde çok sayıda kurumu barındıran, Türkiye'yi kuşatan çatı kuruluşu TGTV olarak bu sürecin arkasındayız ve bu süreci olanca gücümüzle destekliyoruz” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT